büyükşehir

Yeni modern ve güvenli konutlar hak sahiplerine teslim edildi

Mersin’in merkez Akdeniz ilçesinde Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) başlattığı yerinde kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde Çay Mahallesi’nde yapımı tamamlanan 416 konut ve 36 iş yerinde, hak sahibi olan vatandaşların bir kısmına anahtar teslimi gerçekleştirildi. Törende konuşan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, “Gördüğümüz gibi depremler değil, kaçak konutlar insanı öldürüyor. İşte bugün biz burada güvenli ve modern, doğal gazlı, bahçeli, oyun alanı ve otoparkı olan güzel bir yaşam merkezini mahallemize kazandırdık. 2024 yılında aday olup yeniden halkımızın teveccühü ile yeniden seçilmem halinde Çay, Barış, Bahçe ve Turgut Reis mahallemizde daha ayrıca yeni projelerimizin hazır olduğu müjdesini de vermek isterim. Bu iş burada kalmayacak” dedi.

İlk Yayın: 11 Mart 2023 – Güncelleme: 11 Mart 2023 12:45

Çay Mahallesi’nde başlayan “Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesinin” 1’inci etabı kapsamında yapımı tamamlanan birçok konut ve işyerinin anahtarı, hak sahibi vatandaşlara törenle teslim edildi.  Törene, Mersin Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz, Hacı Özkan, Ali Cumhur Taşkın ve Baki Şimşek, Vali Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, siyasi parti, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Çay Mahallesi sakinleri katıldı.

YENİ EVLER YENİ HAYALLER

Toplu Konut İdaresi yetkililerinin de katılımıyla, geçen Ekim ayında Noter huzurunda yapılan kura çekimi sonucu Akdeniz ilçesine bağlı Çay Mahallesi’nin sakinleri, her yönüyle modern, güvenli ve yeni evlerine kavuşmuştu. Dün düzenlenen törenle de hak sahibi vatandaşların bir bölümü yeni evleri ve işyerlerinin anahtarına kavuştu. TOKİ kentsel dönüşüm proje alanında gerçekleşen törenle, 28 daire ve 12 işyerinin, mahallede yaşayan hak sahibi vatandaşlara anahtar teslimi gerçekleştirildi. Çay Mahallesi’nde başlayan yerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında toplamda 416 daire ile 36 dükkân inşa edildi. Bugün gerçekleşen törenle, 14’ü 3+1 oturumlu; 14’ü 2+1 oturumlu toplam 28 daire ile birlikte 12 işyerinin hak sahiplerine anahtarı teslim edildi. Mahallede yapımı tamamlanan 2+1 oturumlu 188 daire ve 3+1 oturumlu 84 daire ile birlikte bazı işyerlerinin hak sahibi vatandaşlara anahtar teslim programı 20 Mart tarihine dek devam edecek. Kalan 144 daire ve dükkânlar için de projenin ikinci etabına dâhil olan Çay Mahallesi sakini vatandaşlarla görüşmeler başlayacak.

“SAĞLAM BİNALAR CAN ALMIYOR”

Törende konuşan Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 6 Şubat günü büyük bir felaket yaşandığını hatırlatarak, “Ben de Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde görevdeydim. Oradaki hemşehrilerimize yardımcı olmaya çalıştık. Biliyorsunuz afetlerde 3 önemli husus vardır. Afetin öncesi, afet sırası ve afet sonrası. Afet öncesinde elbette bilinçlendirici, bilgilendirici bu anlamda vatandaşlarımıza yönelik eğitimsel faaliyetler önem arz ediyor. Nitekim İçişleri Bakanlığımız ve AFAD Başkanlığımız önceki yılı eğitim yılı, geçtiğimiz yılı da tatbikat yılı ilan etmişti. Binlerce eğitim faaliyeti, binlerce tatbikat yapıldı. Bunlar önemli çalışmalar ama en önemli çalışmalardan bir tanesi ise binalarımızın yenilenmesi, çağın gerektirdiği normlara göre inşa edilmesi. Bu gerçekten hayati önem taşıyor. Artık binalarımız yürürlükte olan standartlarımıza göre yapılması gerekiyor. Gerek zemin etütleriyle, gerek kat yüksekliklerinin az olmasıyla, gerekse de sağlamlığa uygun yapılmasıyla görüyoruz ki binalar ne kadar deprem olursa olsun can almıyor. Deprem bölgesinde de bizzat görme imkanımız oldu, TOKİ binalarının ayakta oluşu bize en somut göstergesiydi” şeklinde konuştu.

MERSİN’DE TOKİ ARACILIĞIYLA 8 BİN KONUT YAPILACAK

TOKİ’nin ülke genelinde konut çalışmalarının olduğunu, Mersin’in de bu çalışmalardan yararlandığını aktaran Vali Pehlivan, “Bugün anahtar teslimini yapacağımız konutlarla beraber 5 binin üzerinde TOKİ konutu ilimize kazandırılmış oluyor. Ayrıca biliyorsunuz, İlk Evim projesi çerçevesinde Ocak ayında 5 bin 100 konutun da hak sahipliği kuralarını çekmiştik. Öncesinde yine hak sahibi tespit edilen 2 bin konut ve Bahçe Mahallesi’nde yapılan konutlarla birlikte yaklaşık 8 bin konut Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından inşa edilecek. Bunlar çok önemli adımlar. Deprem bölgesinden döndükten sonra belediye başkanlarıyla istişare ettik ve bazı kararlar aldık. Her belediye başkanından ilçelerindeki hasarlı binaların tespitini istedik. Akdeniz Belediye Başkanımız bir örneğini burada yapmış, çağdaş konutları vatandaşlarımızla buluşturuyoruz. Vatandaşlarımızı da kentsel dönüşüm konusunda iş birliği yapmaya davet ediyorum. Çünkü benzer acıları bir daha yaşamayalım. Mersin ilimiz fay hattı üzerinde olmayabilir ama gördünüz bütün artçıları ve depremleri hissettik. Bütün imar planları, ruhsatlandırma işlemleri ve bina yapımları yönetmeliklere uygun yapılmalı ve taviz verilmemeli” şeklinde konuştu.

“KAÇAK YAPILARLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ise, bugün 2 artı 1 oturumlu 14 daire ve 3 artı 1 14 daire ile birlikte 12 dükkanın hak sahiplerine anahtar teslimi yapıldığını belirterek, “Özellikle Akdeniz Belediye Başkanlığı açısından böyle bir işe girmek çok riskliydi. Bir dahaki seçimde, seçimi alamama bedeli ile karşı karşıya gelme riski vardı. Ama önemli değildi, amacımız makam değildi, amacımız yeniden seçilmek değildi. Amacımız Mersin’de saklanmış olan gerçekleri ortaya koyabilmek, insanlarımızın makûs talihini değiştirmekti. İktidarımızla, vekillerimizle birlikte riske girdik. İnsanlarımız da bize güvendi ve bugün gururla anahtarlarını teslim edeceğimiz bu yapılar meydana geldi. Kaçak yapılarla mücadeleye ne olursa olsun devam edeceğiz. El birliğiyle insanımızın böyle güzel ortamlarda yaşamaları için mücadeleye devam edeceğiz. Gördüğümüz gibi depremler değil, kaçak konutlar insanı öldürüyor. İşte bugün biz burada güvenli ve modern, doğal gazlı, bahçeli, oyun alanı ve otoparkı olan güzel bir yaşam merkezini mahallemize kazandırdık. 2024 yılında aday olup yeniden halkımızın teveccühü ile yeniden seçilmem halinde Çay, Barış, Bahçe ve Turgut Reis mahallemizde daha ayrıca yeni projelerimizin hazır olduğu müjdesini de vermek isterim. Bu iş burada kalmayacak, Allah’ın izniyle devam edecek. Seçimi atlatalım, dünya liderini yeniden seçelim, 5 mahallemizdeki projeleri hayata geçireceğiz. Bugün teslim edeceğimiz yeni dairelerinin hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyor, yeni evlerinde güle güle yaşamalarını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Pehlivan, Mersin milletvekilleri, Akdeniz Kaymakamı, Akdeniz Belediye Başkanı ve vatandaşlar örnek daireleri gezdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu