Mersin
22 April, 2024, Monday
 • DOLAR
  32.58
 • EURO
  34.72
 • ALTIN
  2473.3
 • BIST
  9780.55
 • BTC
  66111.39$

Seçim 2024 - 4

14 March 2024, Thursday 10:58

Seçime son 18 gün kaldı, bakalım neler değişti Mersin’de?

Cumhur ittifakı başkanlarından Sayın Devlet Bahçeli ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Mersin mitingleri gayet kalabalık ve coşkulu geçti. Aday Serdar Soydan’a tam yetki verildi. Kazanırsa Ankara başta olmak üzere Metro için kesenin ağzını açacak.

CHP’de Genel Başkan henüz Mersin’e gelmedi. Parti içi tartışmalar, Afyon adayının DEM Partisi’ne çok sert çıkması, DEM ile ilişkileri gerdi. Mersin CHP, Ankara’da biraz ihmal ediliyor. Enteresan olan İYİ Parti Milletvekili Burhanettin Kocamaz’ın Vahap Seçer’e karşı aşırı yüklenmesi. Vahap Seçer cevap vermese de İYİ Parti tabanı mesajı alıp Cumhur İttifakına destek verecek gibi.

160 bin oyun 100 bini Cumhur ittifakına destek verse Serdar Soydan başa baş geçen seçimi rahatça alır. Burhanettin Kocamaz’ın Ankara’ya “Hamit Tuna adayınız olursa bende aday olurum, Serdar olursa destek veririm” dediği iddia ediliyor. 25 senedir beraber olduğu ülkücü arkadaşlarından uzak kalmak, aldığı işçilerin işten çıkarılıp HDP’li işçilerin işe alınması ve Vahap Seçer’in İYİ Parti’yi hiç kabul etmemesi ipleri iyice germişti. Görünen o ki Mersin Büyükşehir Başkanı’nı geçen seçimdeki gibi yine Burhanettin Kocamaz belirleyecek. O da Cumhur ittifakı adayı Serdar Soydan olacak gibi görünüyor.

Bunu anlayan Vahap Seçer, sağ bloğun güçlü olduğu ikinci bölgeye giderek oy toplamaya çalışıyor. Satranç hamlesi gibi hamleler.

Kritik bir ilçe de Toroslar. CHP’nin aday göstermesiyle saflar belli oldu. Cumhur İttifakı adayı Dr. Ali Öz, Toroslar’da 5 senedir her düğüne her cenazeye gitmiş biri, seçime hazır bir isim. Görüştüğüm CHP’li ve DEM Partililer seçimi “Ali Ağabey kazanır” diyor. Ağabey olmak hiç kolay değil. Doktor olmanın verdiği bir avantajı var, her siyasi görüşten hastası oldu, tedavi etti, iyileştirdi, sempatik ve Anadolu çocuğu tavrıyla çok sevildi. Halk “Biz doktor olarak Ali Öz’ü daha çok seviyoruz” diyor. “Sağlık sıkıntısı olsa Ali Ağabeyi arayalım yardımcı olur” diyorlar. “Ali Öz, Cumhur İttifakının Büyükşehir adayı olsa direkt kazanır” diyen de çok.

Burhanettin Kocamaz Başkanken Ali Öz vekildi. Dostluklarına ben şahidim, geçen dönem aralarında sıkıntı olsa da şimdi dostlar hem büyükşehirde hem Toroslar’da beraber hareket edecektir. Ali Öz seçimi kazanır görünüyor ama seçim bitmeden hiçbir şey kesin değildir. Burhanettin Kocamaz içinde 25 senedir birlikte olduğu dava arkadaşlarıyla barışma fırsatı doğdu, onun için kurt siyasetçi Vahap Seçer’e aşırı yükleniyor.

Akdeniz ilçesinde Mustafa Gültak önde gidiyor. Her kesim siyaset yapmadan başkanı destekliyor. Benim karşımdaki gecekondu mahallesi olan Bahçe Mahallesi, kentsel dönüşümle 6-7 katlı apartmanlar görünmeye başlandı. Bölgenin çehresini ve kalitesini arttıracaktır.

Gülnar’da Meclis Üyeleri de belli oldu. Kamuoyunda söylenen “Oyları parayla satın alır, yine kazanır” söylentisi ters tepki yaptı. Halkın en değerlisi 5 senede bir hatırlanan oyudur, onu da çok özenli kullanır.

Fatih Önge, baya hızlı hareket ediyor, kendini tanıyıp köy köy gezdi. Mersin’de konuşulan “Gülnarlılar milliyetçidir, Cumhur İttifakı haricinde kimse kazanmaz” deniyor, öyle de olacak galiba. Haftaya son düzlükte görüşürüz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum