Mersin
22 April, 2024, Monday
 • DOLAR
  32.59
 • EURO
  34.71
 • ALTIN
  2473.4
 • BIST
  9779.62
 • BTC
  65898.39$

MERSİN’DE SEÇİMDEN ÇIKAN DERSLER… SÜRPRİZLER… KAYBEDENLER… KAZANANLAR…

01 April 2024, Monday 10:07

Türkiye genelinde vatandaşın kötü giden ekonomi ve gelir darlığından sebep AK Parti’ye sarı kart çıkardığını uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Ben o nedenle hemen Mersin özeline geçmek istiyorum. Mersin’de de açık ara kazanılan zaferi getiren unsurları şöyle sıralayabiliriz:

Mevcut CHP’li belediyelerin görevlerini layığıyla yapmaları. Yani rakipleri bu belediyecilik karşısında argüman geliştiremediler. CHP; Büyükşehir, Yenişehir ve Mezitli’yi çok yüksek oranlarla yeniden kazandı. Büyükşehir ve Mezitli 2019 seçimlerine göre oylarını 10-15 puan yükseltti. Burada seçmen Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’e bir uyarı yaptı. CHP böyle büyük bir rüzgar yakalamışken Yenişehir’de 1 puanda olsa oyu düştü. Yüzde 62 ile de kazansa, Özyiğit’in yeni döneminde bu uyarıyı dikkate alması gerekiyor.

En Büyük Kazanan

Toroslar’da seçimin başa baş geçmesi bekleniyordu. Ancak CHP’nin 7 puan farkla kazanmasını açıkçası kimse beklemiyordu. Aday seçimindeki isabet CHP’ye başarı getirdi. Sol tandanslı bir yörük olan Abdurrahman Yıldız, adaylığı çok geç açıklanmasına rağmen kısa sürede yaptığı çalışma ile ipi göğüsledi.  Aslında Cumhur İttifakı adayı Ali Öz de çıkarabilecekleri en doğru adaydı ancak Toroslar’da Atsız Afşin Yılmaz’a olan tepki ve CHP rüzgarı karşısında o da tutunamadı.

En Büyük Kaybeden

Akdeniz Belediyesi’nin AK Partili Başkanı Mustafa Muhammet Gültak, son dönemde arkasına aldığı siyasi gücün de etkisi ile pervasızca ve kendinden emin tutum içinde idi. Çevresine topladığı kerameti kendinden menkul kişilerin fazlasıyla dolduruşuna gelip hakkındaki ciddi iddialar ile ilgili cevap vermeye bile tenezzül etmiyordu. Hayalet seçmen iddiaları ayyuka çıkarken o sessiz kalmayı seçti. Ancak kendine en çok güvenen aday seçimin de en büyük kaybedeni oldu.

En Büyük Dersler…

Bu seçimde en büyük dersi partisinden aday gösterilmeyince bayrak açıp bağımsız olarak seçime girenler aldı.

Seçim öncesi yaptığımız röportajda oyunun yüzde 40’ın üstünde olduğunu iddia eden Neşet Tarhan, yüzde 6 oy alarak muhtemelen siyaset hayatına veda etti.

Aynı durum İbrahim Genç için de geçerli. Aldığı yüzde 4 oy ile o da havlu atanlar arasındaydı.

Tarsus’ta kendi aday olamayınca oğlunu Memleket Partisi’nden aday gösteren CHP eski Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan da yüzde 6 oy alarak hüsrana uğradı.

Yani Mersin’de partisine bayrak açan tüm eski belediye başkanları bu seçimin en büyük kaybedeni oldu.

En Büyük Sürpriz

Bana göre seçimin en büyük sürprizi bağımsız aday Aşkın Tangiz oldu. Mersinli bir işletmeci olan Tangiz Yenişehir’den aday olmuştu. Tek başına bütün ilçeyi sokak sokak gezen sınırlı bütçesi ile basit ama samimi bir kampanya yürüten Tangiz, özellikle genç seçmenlerin sevgisini kazandı. Muhtemelen Mersin tarihinde herhangi bir parti ilişkisi olmadan bağımsız olarak seçime girip yaklaşık 10 bin oy alan tek kişi olarak tarihe geçti. 

Sonuç

Sonuç olarak; Mersinli olmaktan bir kez daha gurur duydum. Bu kent seçmeninin dogmalarla, parti muhafazakarlığı ile oy kullanmadığını, hizmet edeni ödüllendirip, etmeyeni gönderdiğini bir kez daha anladık. Bu nedenle Mersin’e atfedilen “Demokrasinin Kalesi” yakıştırmasının ne kadar yerinde olduğu tekrar görüldü.

Seçilen belediye başkanlarının çok çalışacağı, bilime, sanata ve kültüre önem vereceği bir dönem geçirmelerini dilerim.

Yorumlar

 • yorum avatar
  Ahmet Ata
  02-04-2024 23:29

  Seçilen belediye başkanlarımıza başarılar diliyorum, hayırlı olsun... Yorumlarınıza katılıyorum. mutlaka adaylar ile birlikte seçim ekiplerinin seçim çalışmalarında önemli katkılar sağlamıştır. Farkı bir bakışı da ilave etmek istiyorum. Türkiye'de ve Mersin de geçmiş tarihimize baktığımızda bazen toplumsal patlamalar yaşanmaktadır. 80 ihtilalinden sonra demokrasiye geçişte dayatma asker başbakan seceriken Turgut Özal'ın halkın tercihi seçilmesi , yine sonraki dönemde CHP nin liderliğinde koalisyon hükümeti, 2001 AKP nin iktidara seçilmesi ve bugün yaşanan yerel seçim deki sonuçlar bir baskının ve dayatmanin sonucunda tarım sektöründeki üreticinin sorunları, emeklinin sorunları göçle gelenlerin Türk halkından daha ön saflarda vatandaşlık hizmeti alması ve vatandaş kabul edilmesi çok önemli sorunlarından bazılarıdır. Dahası var ama tüm bu etkenlerin hepsini topladığımız zaman Türk halkının demokrasi kılıcını geçte olsa kullanacağı zaman bu zamana denk gelmeside önemli bir aktör olarak eklemek istedim. İnşallah CHP bu başarıyı Türk halkının verdiği krediyi İyi kullanır umudu ile seçilenlere başarılar diliyorum....

 • yorum avatar
  Serdar Kuş
  01-04-2024 14:04

  Üstat harika analizler yapmışsınız, Mersinde yaşıyor olmanın haklı gururunu bir kez daha yaşadık bu seçimlerde. ?

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Facebook Yorum