büyükşehir

KBRN saha tatbikatı gerçekleştirildi

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, AFAD Başkanı Yunus Sezer ve NDK Başkanı Zafer Demircan ile birlikte KBRN Tatbikatına katıldı.

İlk Yayın: 1 Ocak 2023 – Güncelleme: 1 Ocak 2023 21:19

Haber Merkezi

İçişleri Bakanlığı tarafından 2022 yılının “Afet Tatbikat Yılı” ilan edilmesine istinaden gerçekleştirilen tatbikatlar kapsamında İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Mersin Valiliği ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) iş birliğinde Gülnar ve Silifke ilçelerinde KBRN Saha Tatbikatı gerçekleştirildi.
Yurt içinde meydana gelmesi muhtemel acil durum olaylarında acil durum müdahale yönetimi sisteminin işletilmesi ve halka yönelik koruyucu faaliyetlerinin uygulanmasının test edilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve Mersin İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerinden oluşan tatbikat heyetinin katılımıyla, Silifke ve Gülnar İlçeleri ile Akkuyu Nükleer Santral sahasında düzenlenen tatbikat çerçevesinde Mersin Afet Müdahale Planı kapsamında görevli olan afet grubu ekipleri, tehlike durumunda yerleşim yerlerine yönelik alınacak tedbirler, tespit, ölçüm, izleme ve değerlendirme işlemlerinin yürütülmesi, kabul sevk merkezinin kurulması ve işletilmesi senaryolarını gerçekleştirdiler.
Tatbikat öncesinde Silifke İlçesi Yeşilovacık Mahallesi’ndeki alana kurulan brifing merkezinde tatbikat hazırlıklarının anlatıldığı video izletildi, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Cenk Yıldız’ın Tatbikat Brifingi ve Nükleer Düzenleme Kurumu Uzmanı Doç. Dr. Sertan Yeşil’in teknik sunumunun ardından Tatbikat Heyeti tarafından Tatbikat Yönetim Merkezi ziyaret edildi.
Planlanan program dahilinde 15 Afet grubundan 447 personel ve 111 aracın katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi.
Vali Pehlivan, AFAD Başkanı Yunus Sezer, NDK Başkanı Dr. Zafer Demircan ve tatbikat heyeti, tatbikat ve tahliye çalışmalarının bütün aşamalarını sahada takip ederek incelemelerde bulunuldu.
Vali Pehlivan, AFAD Başkanı Sezer, NDK Başkanı Demircan ve beraberindeki heyet tatbikat alanında kurulan geçici barınma merkezlerini ziyaret ederek, senaryo gereği tatbikata katılan vatandaşlarla ve afet çalışma guruplarında görev alan personeller ile görüştü, bilgiler aldı.
Tatbikatın başarıyla tamamlanmasının ardından Vali Pehlivan, AFAD Başkanı Sezer ve NDK Başkanı Demircan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu