büyükşehir

FELAKETE DAVETİYE ÇIKARTMAYALIM…

İlk Yayın: 1 Ocak 2023 – Güncelleme: 1 Ocak 2023 21:04

Tarihi önemi, güzel doğası, Kurtuluş Savaşı ve Delibaş İsyanı’nındaki kahramanlığı, bademi, üzümü, eğitim düzeyi, siyasetteki başarısı, folkloru ile kitaplara ve belgesellere konu olmuş bir ilçe Gülnar… Ben de Konur Köyü’nden bir hemşehriniz olarak buralı olmaktan çok mutluyum.

Geçtimiz hafta Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi Ahmet Gökulu’nun davetiyle Gülnar’ın mahallelerini gezme fırsatı bulduk. Buralarda gördüğüm güzelliklerin yanında, görmekten üzüldüğüm yerleri de söylemeden geçemeyeceğim.
İlçeye girerken güzel gelişmekte olan bir yer görüyorsunuz. Yeni modern binalar karşılıyor sizi. Ama merkeze doğru ilerlediğinizde özellikle de pazar yerine doğru indiğinizde durum değişiyor. Yapılan modern binaların arka tarafı yani dereye doğru baktığımda o kadar kötü bir görüntü var ki… Bu alan moloz yığınları, çöplerle dolu. Buralara neden bu moloz ve çöp atılıyor başka yer yok mu demekten kendimi alamadım.
Meclis Üyesi Ahmet beye sorduğumda Pazar yerinin de bu şekilde doldurularak yapıldığını öğrendim. Koca bir ilçenin bütün yağmur sularının ve kanalizasyonunun aktığı bir yer neden doldurulur bilemedim. Bu açıkça felakete davetiye çıkartmak değil midir?
Hele de Hacıpınar Mahallesi’nden geçen dere yataklarının görüntüsü…..

Biz oradayken mahalle sakinleri de yanımıza geldi ve bizlere rahatsızlıklarını bildirdi. Anladım ki vatandaş da bu durumdan çok rahatsız. Dere yataklarının içi tamamıyla çöp, moloz atıkları ve yabani otlarla dolmuş ve dereyi tıkamış bir durumda. Dereleri DSİ’nin ıslah ederek şut alanları yaptığını öğrendik. Yalnız sanırım DSİ tarafından bu dere unutulmuş görünüyor. Çünkü yıllardır ne bakımı ne de temizliği yapılmış. Vatandaş da yaz aylarında oluşan pis koku ve sineğin yanı sıra, olası bir sel felaketinde kendilerine neler olabileceği konusunda tedirgin.

Bunlar Güzel Gülnarıma yakışmayan görüntüler.
Gülnar’ın sürekli göç aldığından şikayetçi olan yetkililer benim bu gördüklerimi sanırım onlarda görmüşlerdir. Dilerim yetkililer biran evvel buralara bir çözüm bulurlar ve Gülnar’a gelenler bu görüntüyle karşılaşmak zorunda kalmazlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu