büyükşehir

EJDER MEYVESİ ÜRETİMİNE TALEP ARTMAYA BAŞLADI

Tropikal iklim bitkisi olan ve son yıllarda ülkemizin Akdeniz kıyı şeridinde üretimde yer alan ve pazarda yerini almaya başlayan ejder meyvesine olan ilgi bu yıl daha da arttı. Anamur Bozyazı ve Aydıncık ilçelerinde de ejder meyvesi üretimini yapan çiftçiler sosyal medya üzerinden bir araya gelerek toplantı yaptılar.

İlk Yayın: 28 Şubat 2023 – Güncelleme: 28 Şubat 2023 12:48

HABER /GÜLSEN KAYA

Mevcut tarımsal ürünlerin gübre ve diğer kalemlerde maliyet artışı nedeniyle insanların alternatif ürünlere yönelmesi nedeniyle birinci sırada tercih edilen ejder meyvesi çiftçilerin gözdesi olmaya devam ediyor. İşçilik ve masrafların çok az olması da çiftçilikle ilk defa tanışan ve ek gelir kapısı arayanların da tercihi arasında yer alıyor.

ÜRETİCİLER GEÇEN YIL PAZARDA YERİNİ ALAN EJDER MEYVESİNİN GELECEĞİ İÇİN BİR ARAYA GELDİ

Fethiye’den Adana’ya kadar kıyı şeridinde sera ortamında üretimi yapılan ejder meyvesi Anamur Bozyazı ve Aydıncık ilçelerinde de üretimini yapan çiftçiler sosyal medya üzerinden bir araya gelerek toplantı yaptılar. Geçtiğimiz yıl en fazla rekolte oranı ile pazarda yerini alan ejder meyvesi üretimi ile ilgili toplantıda yeni üreticilerle daha önce üretime başlayanlar fikir alışverişi yaparken geçen yıllarda yaşanan sorunlar da masaya yatırıldı ve önümüzdeki yıl için çözüm önerileri tartışıldı. Çiftçilerin kaydı tutulan 75 dönüm sera olduğu ancak sosyal medya kullanmayan daha fazla üreticinin de olduğu, gelecek yıl için de 50 dönüm civarında yeni üreticinin olduğu belirtildi. Ejder meyvesi serası yapımı ile ilgili Bozyazı ve Anamur ilçelerinde banka kredilerine talebin de arttığı öğrenildi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu