büyükşehir

Anamur ve Bozyazı seferber oldu

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 ilin etkilendiği deprem nedeniyle tüm ülke olduğu gibi Mersin de aralıksız yardım toplamaya ve bölgeye göndermeye devam ediyor. Yardım tırlarının yanı sıra arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları için belediyeye ait 1 paletli kepçe, 1 kazıcı yükleyici, 2 kamyon, 1 tır, 2 binek araç ve 10 personelden oluşan yardım ekibi Hatay’ın Kırıkhan ilçesine gönderildi

İlk Yayın: 9 Şubat 2023 – Güncelleme: 9 Şubat 2023 16:38

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen ve 10 ilin etkilendiği deprem nedeniyle yardım toplama çağrısında bulunan Bozyazı ve Anamur Belediye Belediyeleri depremin üçüncü gününde yardım toplama faaliyetlerini sürdürüyor.

DEPLEM BÖLGESİNE TOPYEKÜN YARDIM

Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç’ın talimatı ile başlatılan yardım toplama kampanyasında şu ana kadar depremin etkilediği Osmaniye’ye 3 tır, Hatay Belen’e2 tır, Kahramanmaraş Merkez’e3 tır ve 1 kamyon odun, Kahramanmaraş Elbistan’a 3 tır ve 1 kamyon odun, Hatay Belen’e 1 mobil yemek aracı, Malatya’ya 2 tır, Adıyaman Besni’ye 1 tır, Adıyaman Tut’a 1 tır, Gaziantep İslahiye’ye2 tır ve Hatay Tıp Merkezi’ne 1tır tıbbi malzeme, ilaç ve hijyen malzemesi olmak üzere toplam 21 tır yardım malzemesi desteği sağlandı. Yardım tırlarının yanı sıra arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmaları için belediyeye ait 1 paletli kepçe, 1 kazıcı yükleyici, 2 kamyon, 1 tır, 2 binek araç ve 10 personelden oluşan yardım ekibi Hatay’ın Kırıkhan ilçesine gönderildi. Ayrıca özel şirketlerden Anamur Belediyesi tarafından görevlendirilen10adet iş makinesi ve 7 adet tır Hatay’ın Belen ve Kırıkhan ilçeleri ile Gaziantep’in Islahiye ilçesine gönderilerek arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarına katıldı. Toplanan yardım ekipleri ile birlikte yola çıkarak depremin etkilediği Adana, Osmaniye ve Hatay’da incelemelerde bulunan Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, bölgede oluşturulan Deprem Koordinasyon Merkezlerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

KILINÇ; “SAHAYA İNEN İLK BELEDİYEYİZ”

10 ilin etkilendiği deprem felaketinin ardından ilçede seferberlik ilan eden Anamur Belediye Başkanı Hidayet Kılınç, deprem sonrasında sahaya inen ilk belediyenin Anamur Belediyesi olduğunu ifade etti. Toplanan yardımlar ve görevlendirilen iş makineleri ile deprem bölgesini ziyaret eden Başkan Kılınç: “Maalesef Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi merkezli meydana gelen ve 10 ilimizi etkileyen bir deprem yaşadık. Kayıplarımız ve yaralılarımız var. Devletimiz tüm imkanları ile deprem bölgesinde yardım çalışması gerçekleştiriyor ancak hem deprem bölgesinin genişliği hem de yıkılan bina çokluğu nedeniyle biran önce deprem bölgesine ulaştırılmak üzere bir yardım kampanyası başlatma kararı aldık ve vatandaşlarımıza çağrıda bulunduk. İlk duyurumuzu yaptıktan 15 dakika sonra vatandaşlarımız yardımları belediyemize ulaştırdı. Bizlerde süreci hızlıca koordine ederek belediyemizi yardım toplama merkezine dönüştürdük. Yardım toplamanın yanı sıra deprem bölgeleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ilk etapta belediyemize bağlı iş makinelerini bölgeye sevk ettik. Bunun yanında özel firmalarla yaptığımız görüşmeler sayesinde firmalara ait iş makinelerini de belediyemiz adına görevlendirerek bölgeye sevk ettik. Şu anda deprem bölgesinde 20 civarında iş makinesi ve aracımız arama kurtarma çalışmalarında aktif görev alıyor. Deprem bilgisinin gelmesinin hemen arkasından gerek yardım malzemelerinin toparlanarak bölgeye ulaştırılması gerekse iş makinelerinin bölgeye sevk edilmesi konularında sahaya ilk inen belediye Anamur Belediyesidir. Sağ olsun hemşehrilerimiz bizim beklediğimizin çok daha üzerinde bir duyarlılık sergileyerek bizleri duygulandırdı. Gencinden yaşlısına bu kadar duyarlı bir kentin belediye başkanı olmaktan gurur duyuyor, Anamurlu hemşehrilerimle iftihar ediyorum” dedi. Yardım kampanyalarının devam ettiğini belirten Başkan Kılınç, kışlık elbise, mont, bot, battaniye, elektrikli ve tüplü ısıtıcı başta olmak üzere deprem bölgesine bağışta bulunmak isteyenlerin talep edilen malzemeleri temin ederek Anamur Belediyesi’ne teslim edebileceklerini söyledi.

ÇARIKLAR’DAN YARDIM TIRI YOLA ÇIKTI

Anamur Çarıklar Mahallesinden Deprem Bölgesine gönderilmek üzere başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde toplanan bir kamyon dolusu yardım malzemesi yola çıktı. Kampanyaya Çarıklar Mahallesi büyük ilgi gösterdi.  Toplanan bir kamyon dolusu yardım malzemesi deprem bölgesine gönderilmek üzere yola çıktı. Yardım kamyonunun içeriğinde 1 tanesi sanayi olmak üzere 17 jeneratör, kıyafet, gıda, ayakkabı, battaniye, muz ve çilek olmak üzere bir kamyon yola çıktı. Yardım kampanyasını düzenleyen gönüllüler, kampanyaya destek veren iş insanlarına, komisyonculara, çiftçilere ve mahalle sakinlerine desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Yaşanan depremde hakkın rahmetine kavuşanlara Allah’tan rahmet diliyor, yaralılarımıza acil şifalar diliyor, binaların altında kalan ve kurtarılmayı bekleyen vatandaşlarımızda bir an öce kurtarılmaları için dua ediyoruz” ifadelerini kullandılar.

​BOZYAZI’DAN DEPREM BÖLGESİNE YARDIM SEFERBERLİĞİ

Mersin’in Bozyazı ilçesinde Belediye Başkanın çağrısıyla başlatılan yardım kampanyasında Bozyazı, depremzedeler için tek yürek oldu. Bozyazı Belediye Başkanlığınca organize edilen kampanya çerçevesinde ilçe halkının destekleriyle toplanan yardım malzemesi ve belediyenin iş makineleri Hatay’ın ilçelerine dualar eşliğinde gönderildi. Bozyazı Belediye Başkanı Mustafa Çetinkaya, “Afet bölgesinde bulunan vatandaşlarımıza ulaştırılmak üzere, tüm Bozyazılıların tek yürek olduğu yardım seferberliğinde, yaşam mücadelesi veren vatandaşlar için toplanan malzemeler, depremzedelere ulaştırılmak üzere yola çıktı. Aynı zamanda iş makinelerimiz ve ekiplerimiz arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere yola çıktı. Bozyazı Kaymakamlığımıza, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ve kampanyamıza destek veren tüm Bozyazı halkına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Çetinkaya, yardım toplama işinin devam ettiğini, toplanan yardımları tüm deprem bölgelerine göndermeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu