büyükşehir

Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi yönünde imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar Ankara’ya Çalışma Bakanlığına gönderecek. İmza kampanyası ile ilgili konuşan 2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, “Emekli maaşlarına sadece yüzde 30 artış uygun görülmüş. En düşük emekli maaşı hazine katkısıyla 5 bin 500 liraya ulaşmış. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz, çarşıdan pazardan, kiradan, faturalardan habersiz misiniz? 20 yıllık iktidarınızın sonunda emeklilere bu sefalet ücretini nasıl layık görürsünüz?” diye sordu.

İlk Yayın: 18 Ocak 2023 – Güncelleme: 18 Ocak 2023 10:04

2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi, emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi yönünde imza kampanyası başlattı. “Emeklilik bedeli peşin ödenmiş bir haktır, açlıkta değil refahta adalet istiyoruz” sloganıyla bütçeden hak ettiği payı almak için başlattıkları imza kampanyası kapsamında 13 – 18 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen etkinliklerin son olarak Akdeniz’de Kuruçeşme ve Yenişehir’de Pozcu Koton Mağazası önünde halkla buluşma sağlandı. Toplanan imzalar Ankara’ya Çalışma Bakanlığına gönderecek.

“ÇARŞI PAZARDAN HABERİNİZ VAR MI?”

İmza kampanyası ile ilgili konuşan 2021 Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şube Başkanı Hüseyin Kurt, “Kampanya kapsamında şuana kadar binden fazla imza topladık. Vatandaşların standımıza, çalışmalarımıza ilgisi çok büyük. Geçen yıllara göre çok iyi bir etkileşim yakalama fırsatı bulduk. İnsanlar iktidara büyük tepki gösteriyorlar. Bu tepki nedeniyle sendikamıza üye oluyor, hatta önlüklerimizi giyip bizimle çalışma yapıyorlar. Vatandaşlar özellikle kira, faturalar ile başta tarım kenti olmamıza rağmen sebze ve meyve fiyatları ile olmak üzere temeli da maddelerine erişimde yaşadıkları sıkıntılara değiniyorlar. Siyasal iktidarın bütçeyi nasıl yaptığı onun aynasıdır. Emekçiye, emekliye, öğrenciye, eğitime ne kadar; tefeciye, rantçıya ne kadar pay ayırıyor diye bakılır. Baktık ve gördük ki emekli maaşlarına sadece yüzde 30 artış uygun görülmüş. En düşük emekli maaşı hazine katkısıyla 5 bin 500 liraya ulaşmış. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz, çarşıdan pazardan, kiradan, faturalardan habersiz misiniz? 20 yıllık iktidarınızın sonunda emeklilere bu sefalet ücretini nasıl layık görürsünüz?” diye sordu.

“ÜLKEMİZ YETERİ KADAR ZENGİN”

2002 yılı Aralık ayında en düşük işçi emeklisi aylığının 257 lirayken asgari ücretin 184 lira olduğunu hatırlatan Kurt, “Yani emekli aylığı asgari ücretten yüzde 40 fazlaydı. Bugüne uyarlarsak devlet desteğiyle 5 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 8 bin 500 liralık asgari ücretin yüzde 40 fazlası olan 11 bin 900 lira olmasını istiyoruz. Lokmamızın yarıdan fazlasını yok ettiniz. Yoksulluğu yolsuzluğu yasakları ortadan kaldıracağım diye oy toplayıp, iktidarınızda tam tersini yaptınız. Üstelik de bu yoksulluğu kaderimiz gibi kabullenmemizi istiyorsunuz. Bizden aldıklarınızı, yani siz iktidara gelmeden önceki maaşımızın bugünkü karşılığını istiyoruz. Gerçekler ortada; Emeklilerden ve bütün emekçilerden fedakârlık istiyorsunuz, bir avuç tekelin, şirketin lehine fedakârlık yapmayacağız. Ülkemiz yeteri kadar zengin, olanağı bol. Biz yüzde 99’uz. Servet ve para bizim dışımızda kalan yüzde 1’in elinde. Dolar milyarderlerinden ve milyonerlerinden bir defalık servet vergisi alsanız bile ülkemiz düze çıkar. Hiçbir iktidar, ekonominin düze çıkması için emekçinin emeklinin çiftçinin üretenin esnafın sağlıkçının eğitimcinin yoksulluğa razı olacağını beklemesin” ifadelerini kullandı.

İŞSİZLİK VE PAHALLILIĞINI ORTADAN KALDIRIN”

“İşsizliği ve pahalılığı ortadan kaldırmak için devlet öncülüğünde planlı büyük bir kalkınma hamlesini başlatarak kamucu ekonomiye geçmekten başka çaremiz yok. Desteğimiz halkımızın refahı ve vatanımızın birliği bütünlüğü için, temelleri cumhuriyetle atılan ulusal ekonomi anlayışını benimseyenleredir” şeklinde konuşan Kurt, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sınırsız özelleştirmelerle talan edilen kamu varlıklarını, fabrikaları, çiftlikleri, işletmeleri tekrar kurup çocuklarımıza ve torunlarımıza istihdam olanağı sağlayanadır. İşsizlikten bunalan gençlerimizi Avrupa ve diğer ülkelere göçmen olmaktan kurtaranadır. Desteğimiz emeklilere toplu sözleşmeli sendika, herkese insanca, onurlu, huzurlu ve mutlu bir yaşam, çocuklarımıza ve torunlarımıza sosyal güvenlik hakkı ve güvenli bir geleceği programının en başına yazana olacaktır. Taleplerimiz; En düşük emekli maaşı en az asgari ücret seviyesinin üstüne yükseltilmelidir. İntibak yasası derhal çıkarılmalıdır. Tüm emeklilere orantılı ve insanca yaşama yetecek seyyanen zam derhal yapılmalıdır. Yılda birer maaş tutarında 4 kez ikramiye verilmelidir. Sendikal haklar önündeki engeller kaldırılarak statü yasası çıkarılmalıdır . SGK ve Özel Sosyal Güvenlik Sandıkları tek çatı altında toplanmalı ve Kurumlar arasında maaş eşitsizliği giderilmelidir. Emekli yurttaşlara sunulan sağlık hizmeti karşılığında emekli maaşlarından yapılan tüm kesintiler kaldırılmalıdır. Toplu taşıma araçlarında ülkenin her yanında emeklilere ve eşlerine ücretsiz ulaşım hakkı sağlanmalıdır. Yaşasın insanca yaşam mücadelemiz! Tüm emekliler birleşin! Yaşasın 2021 Tüm Emekli-Sen!”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu