büyükşehir

MERSİN’E VE KELEBEKLERE ADANMIŞ BİR YAŞAM: BÜLENT AKBAŞ

İlk Yayın: 10 Ocak 2023 – Güncelleme: 10 Ocak 2023 08:59

Yaklaşık 10 yıl önceydi. İçel Sanat Kulübü gezilerinde elinde fotoğraf makinesi hiç düşmeyen beyaz saçlı bir adam dikkatimi çekti. Aşağı Dünya Obruğu’nu ziyaret ederken kıymetli büyüğüm Semihi Vural tanıştırmıştı bizi. O fotoğraf meraklısı adam Bülent Akbaştı.  O günden sonra zorunlu şehir dışı seyahatleri dışında neredeyse hiç ayrılmadık. Akşamları sanat kulübündeki rakı sofralarımızda Mersin tarihi ve kültürü sohbetleri yaptık. Kent için neler yapıbileceği konusunda fikirlerimizi tartıştırdık. Kitabımın yazımına büyük katkısı oldu Bülent Abinin. -Şunu da yazsana!.. Bak burada da şöyle bir kaynak var…
Bülent Akbaş, kurulduğu günden bugüne İçel Sanat Kulübün’e önemli katkılar yapmış ama hep geri planda kalmayı yeğlemişti. Onun sevdası kelebek ve tarih fotoğraflarıydı.
İşte Bülent Akbaş’ın yıllarını vererek çektiği Mersin Kelebekleri sanat kulübünün duvarlarına kondu bu kez. Anamurdan Yenice’ye, Tarsus Lagününden Toros dağlarına Mersin’in kelebekleri rengarenk kanatlarını sergi salonunda çırptı adeta…
Bülent Akbaş ve sanatı o kadar seviliyordu ki yüzlerce kişi katıldı sergi açılışına. Onu ve sanatını öven konuşmalar yapıldı. Ama yine en anlamlı konuşma ondan geldi. ‘Mersin kelebekleri yok oluyor!’ dedi Akbaş… ‘ve hiç bir şey yapmıyoruz’ diye ekledi. Ne koruma alanları ne zirai ilaçlamada denetim… hiç bir şey yapmıyoruz. Böyle giderse kelebekleri artık ancak fotoğraf karesinde göreceğiz.
Teşekkürler Bülent Akbaş… Mersinli sanatseverleri muhteşem karelerle buluşturduğun için ve kendi özelimde bana öğrettiklerin için.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu