büyükşehir

Mersin’de depremin ardından ikinci afet: Konut krizi

Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Talat Dinçer, ülkemizi etkileyen deprem felaketi nedeniyle büyük üzüntü yaşadıklarını belirterek, deprem bölgesinin yaralarını sarmak için yardım ve dayanışmaya devam ettiklerini söyledi.

İlk Yayın: 16 Şubat 2023 – Güncelleme: 16 Şubat 2023 12:18

Başkan Dinçer, deprem bölgesine yakın il olan Mersin’de depremin etkisiyle sosyal ve ekonomik krizle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, ilimize deprem nedeniyle 250 binin üzerinde insanımızın akın ettiğini söyledi. Bu durum nedeniyle ilimize gelen vatandaşlarımızın yoğun talebi Mersin’de çok ciddi bir konut krizine yol açtı ve Mersin’de barınma sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Dinçer, bu durumun çözülmesi için gerekli kararların hızlı bir şekilde alınmasını önerdi.

Çözüm olarak Başkan Dinçer, Mersin il merkezinde Toki tarafından çekilişi yapılan 2122 konut haricinde acil olarak 5.000 konut için de çekilişin yapılmasını beklediklerini söyledi. Mersin ESOB Başkanı Talat Dinçer, bununla birlikte arsa sayısının 2000 adetten 10000 adete çıkarılarak arsa sahiplerinin hızlı bir şekilde inşaatlara başlamasını önerdi.

Başkan Dinçer, yetkililerden acilen arz ve talep dengesini yönetmek için somut adımların atılmasını beklediklerini ifade ederek, Mersin’de depremin ardından ikinci afeti barınma, istihdam, sosyal yaşam, uyum ve ekonomik sorunlar olarak yaşayacaklarının altını çizdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu