büyükşehir

Mersin’de denizin aydınlığına açılan kütüphane!

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Park içerisinde yapımı tamamlanan “Adres Okuma Salonu”nun açılışını gerçekleştirdi. Şimdiden Mersinlilerin gözdesi olan okuma salonu, 7/24 her yaştan vatandaşa hizmet sunuyor. 15 günde 6 bin öğrencinin üye olduğu Adres Okuma Salonu’nda farklı kategorilerde 12 bin kitabın bulunduğu bilgisini veren Seçer, “Burası; Nazım Hikmet’in, Dostoyevski’nin, Kafka’nın, Ahmet Ümit’in ve daha birçok yazarın, çizerin, düşünürün ‘Adresi’” ifadesini kullandı.

İlk Yayın: 13 Ocak 2023 – Güncelleme: 13 Ocak 2023 14:24

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Park içerisinde yapımını tamamladığı Akdeniz manzaralı “Adres Okuma Salonu”nun açılışı yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin, “Mersin Yükseliyor, 41 Kere Müjde, 41 Yeni Açılış” mottosuyla başlattığı açılışların 5’incisi olan okuma salonu, Başkan Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in katılımıyla hizmete sunuldu. Açılış etkinliğinde; yazar Ahmet Ümit, Prof. Dr. Onur Bilge Kula ve çok sayıda Mersinli de yer aldı.

“ADRES” İLE MERSİN DİJİTAL BİR KÜTÜPHANE KAZANDI

Mezitli ilçesinde yer alan Kültür Park içerisinde kente kazandırılan Adres Okuma Salonu’ndan her yaştan vatandaş ücretsiz olarak faydalanabiliyor. 800 metrekarelik kapalı alanı ile 150 kişilik kapasiteye sahip salonda 16 bilgisayar ve farklı kategorilerde 12 bin kitap bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi, Adres Okuma Salonu’yla Mersin’e dijital bir kütüphane de kazandırdı. Kısa sürede tamamlanacak çalışmaların ardından öğrenciler cep telefonları ve tabletleriyle ‘Adres’e erişim sağlayabilecek. Öte yandan okuma salonuna gelen vatandaşlar; çay, kahve ve internet hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Salonu kullanan vatandaşlara Sosyal Hizmetler Dairesi tarafından her gün sıcak çorba ikramında da bulunuluyor. Okuma salonunun yanına kurulan Mobil Kafe ile de 3 kap yemeğin 6 liraya sunulduğu Mahalle Mutfağı hizmeti de veriliyor.

“DÜNYANIN EN GÜZEL KÜTÜPHANESİNİ AÇILIŞINI YAPACAĞIZ”

“Nazım Hikmet’in, Dostoyevski’nin, Kafka’nın, Ahmet Ümit’in ve daha birçok yazarın, çizerin, düşünürün ‘Adresi’ne hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Başkan Seçer, “Diyoruz ki, ‘Türkiye’nin en güzel kütüphanesi’ ama şimdi üstat Ahmet Bey farklı bir vizyon koydu önümüze. Dedi ki, ‘Sadece Türkiye’nin değil. Ben, dünyanın birçok yerinde kütüphane gördüm, böylesini ilk defa görüyorum. Demek ki dünyanın en güzel kütüphanesini açılışını yapacağız. Mersin’imize hayırlı olsun. Mersin’imize yakışır, gençliğine yakışır, evlatlarımıza çok yakışır” dedi. Mersin’in bir üniversite kenti olduğunu söyleyen Başkan Seçer, kentte 4 üniversitenin bulunduğunu ve yaklaşık 60 bin üniversite öğrencisinin yaşadığını anımsattı. Mersin’in gelir dağılımında yaşadığı adaletsizliği de vurgulayan Seçer, bu sorundan kaynaklı eğitimde fırsat eşitliğini önceleyen projeleri öncelediklerini söyledi. Seçer, “Varsıl ailelerin çocukları için problem olmayabilir ama ben biliyorum ki görece olarak daha düşük gelirli ailelerin bir odada, iki odada, üç çocuk, beş çocuk, annenin, babanın yaşadığı evlerde, çocukların ders çalışma ortamları olmuyor. Üniversitede okuyan çocuklarımızda önemli problemlerin yaşandığını bizatihi kendilerinden, hocalarından duyuyorum. Bu nedenle; Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime, öğretime, bilime, sanata ve tabi bütün bunların ürünü olan barışa, kardeşliğe yönelik çok sayıda çalışması var” diye konuştu.

 

“Bizim eğitime, öğretime, gencimize, çocuğumuza yaptığımız her türlü yatırım helali hoş olsun” ifadesini kullanan Başkan Seçer, zaten bu yapılan yatırımları vatandaşlardan aldıkları vergilerle hayata geçirdiklerini söyledi. Seçer, “Çok daha güzel hizmetler yapacağız. Mersin gelişiyor, kalkınıyor, Mersin çok daha iyi yerlerde olacak” diye belirtti.

“İNSANLARIN PARKA VE DOĞAYA KARŞI SAYGISI DA ARTTI”

Kültür Parkı tamamen halka açtıklarını dile getiren Başkan Seçer, “Mersinlilerin bunun hakkını vermesi lazım. Burada çay içtiğiniz, kahvaltı yaptığınız kafeler, yemek yediğiniz restoranlar halkın malı. ‘Belediyenin malı’ demek, ‘halkın malı’ demek. Hele hele bizim gibi halkın Belediyesi olan belediyelerin malı olursa, hem hizmetin en iyisini alırsınız hem de en uygununu alırsınız” diye konuştu. Yönetime gelmeleriyle beraber Kültür Park’ta yaşanan değişimlere de dikkat çeken Başkan Seçer, parkın vatandaşlar tarafından artık daha temiz kullanıldığını ve güvenli görüldüğünü söyleyerek, “Dikkat ederseniz insanların parka ve doğaya karşı saygısı da arttı” vurgusu yaptı. Adres Okuma Salonu’nun yapıldığı yerin daha önce restoran olarak işletildiğini de anımsatan Seçer, “Yıktık. Herkes zannetti ki bir restoran yapacağız, yine birilerine vereceğiz. Dedim ki ‘Buraya bir okuma salonu ya da kütüphane yakışır’. ‘Neden’ dediler? Dedim ki, ‘Denize nazır herkesin oturup bir kitap okuma ya da sıkıntılı günlerinde denizi izleme lüksü varsa Mersin’de yaşayan diğer çocuklar da gelsin, denize nazır dersini çalışsın, kitabını okusun” dedi.

“15 GÜNDE 6 BİN ÇOCUĞUMUZ OKUMA SALONUNA ÜYE OLMUŞ”

Okuma salonunun dijital kütüphane özelliğini vurgulayan Başkan Seçer, alanın toplam 1.300 metrekare, kapalı alanının ise 800 metrekare olduğunu belirtti. Seçer, “Burada grupların çalışma yapabileceği alanlar da var. Şimdi eksikliklerimizi de gördük. Biliyorsunuz kısa bir süre önce biz aslında çocuklarımızı kabul etmeye başladık. Üye statüsü olması lazım, burada ders çalışacak çocuğumuzun. Kaç bin üye oldu tahmin edersiniz? Şöyle 15 gün oldu faaliyete alalı. 6 bin çocuğumuz üye olmuş. Bu kısa sürede 12 bin kişi burada zaman geçirmiş, ders çalışmaya gelmiş. Burada 12 bin adet de kitabımız var. Tarih, coğrafya, edebiyat, kültür-sanat, roman, şiir kitabı aklınıza ne gelirse… Bir de toplamda 28 ayrı kategoride 26 bin adet e-kitap var. Şimdi kısa süre sonra çocuklarımız cep telefonundan, tabletinden buraya erişebilecekler. Bu dijital kütüphaneden yararlanma imkanları olacak” ifadelerini kullandı. Seçim için değil kente kalıcı eserler bırakmak için çalıştıklarını belirten Başkan Seçer, “Bu kenti yaşanabilir bir kent haline getirmek istiyoruz. Yollarımız güzel, parklarımız geniş, altyapımız kaliteli olsun” dedi. “Mersin’de yol, park ve altyapı yapmaktan daha öte bir şey var benim için” diyen Başkan Seçer, “İnsanları burada huzur, güven, barış içerisinde hayatlarını idame ettirmek, mutlu kılmak, güvende hissettirmek benim en birinci görevimdir ve en büyük projem de budur” ifadelerini kullandı. Adres Okuma Salonu’ndan yararlanan vatandaşlar için 24 saat salon önünde Mobil Mutfak hizmetinin de verileceğini söyleyen Başkan Seçer, “Orada 6 liraya 3 kap yemek satılıyor. Çocuklarımız gelsin, üyelik kartı alsın; çay, kahve ve çorba bizden. Afiyet şeker olsun. Yazın soğuk, kışın sıcak bir ortamda ilim ve bilimle uğraşsınlar, gitsinler en güzel üniversitelerde okusunlar. Başta ülkemize, Mersin’imize ve insanlığa yararlı birer birey olsunlar. Bizim tek arzumuz bu” dedi. Son olarak yarın başlayacak olan Edebiyat Festivali’ne de çağrı yapan Başkan Seçer, tüm Mersinlileri festivale davet ederek, “Mersin; kültür, sanat, bilim, ilim, insanlık kenti olana kadar hizmetlerimizi sürdüreceğiz” diye belirtti.

AHMET ÜMİT: “BENZERSİZ BİR KÜTÜPHANE İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Edebiyat Festivali için Mersin’e gelen yazar Ahmet Ümit, dünyanın birçok yerinde çok farklı ve güzel kütüphaneler gördüğünü ancak Adres Okuma Salonu’nun denize sıfır, denizin aydınlığına açılan bir kütüphane olduğunu ifade ederek, “Biz yazarlar için gerçek tapınaklar kütüphanelerdir. Çünkü kütüphaneler olmadan insanlığın ortak belleği olmaz, insanlığın ortak güzellik arşivi olmaz. Burada bugün benzersiz bir kütüphane ile karşı karşıyayız. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü ve biz bu yıl Türkiye’de büyük bir değişimi gerçekleştireceğiz. Barış, kardeşlik, eşitlik, insanlık kültürün doğa ile barışmış, öteki canlarla barışmış yepyeni bir vizyonu gerçekleştirmek zorundayız. İşte bunu yapmak için siyaset yetmez, bunu yapmak için edebiyat, sanat gerekir. Edebiyatın sanatın merkezi de işte bu tür kütüphaneler olacak. Sevgili Belediye Başkanımız Vahap Seçer’i yürekten kutluyorum. Nasıl ki çocuklarımızın bedensel beslenmesi için onlara süt, yumurta, ıspanak yediriyorsak onların ruhlarının beslenmesi için de kitapla beslememiz gerekiyor” dedi. İnönü Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü doktora öğrencisi Mehmet Zeki Fırat, “Bu muazzam mekanı ruhsal olarak besleyecek ve büyütecek, onun belleğini, hafızasını bilincini inşa edecek olan bizleriz. Biz öğrenciler, biz veliler, biz şehir halkı. Buranın hafızasına güzellikler katmak hepimizin elinde. Bence burası denizin kalbine inşa edilmiş hakiki bir kültür bahçesi. Çiçekleri, kitaplar ve gençler olan bir kültür bahçesi” diye konuştu.  Konuşmaların ardından Başkan Seçer ve eşi Meral Seçer, Türkiye’nin birbirinden değerli yazarları ve Mersinliler ile birlikte Adres Okuma Salonu’nun açılışını gerçekleştirdi.

HER YAŞTAN MERSİNLİNİN GÖZDESİ OLDU

Okuma Salonunu kullanan özel gereksinimli bireylerden Nimet Altın, salonun özel bireylerin kullanımına uygun olarak yapılmasının kendisini çok mutlu ettiğini söyledi. Altın, “Ben buradan geçtikçe ‘Acaba buraya rampa olacak mı? Bize uygun yapılacak mı?’ diye düşünüyordum, görünce çok mutlu oldum. Bizim bir okuma grubumuz var. Tanıdık, tanımadık engelli ve engelsiz bireylerle haftanın bir günü, kafelerde durmaya çalışıyorduk. Bize uygun olmuyordu. Rampasız olduğundan ve akülü sandalyeler çok yer kapladığı için rahat edemiyorduk. Ama burası muhteşem, tam bize göre. 10-20 kişilik gruplar halinde okumalar yapıyorduk ve bir süre ara vermiştik. Burası sayesinde tekrar aktifleştireceğiz” dedi. 69 yaşındaki Seyfettin Karaağaçlı, “Benim gibi yaşlı insanlar için de ideal bir yer. Ayrıca gençlik için de çok güzel. Yani teşekkür etmekten başka bir şey diyemiyorum. Kitapları inceledim, hepsi de çok güzel kitaplar” diye belirtti. Karaağaçlı “Artık burası bizim yerimiz olacak. Buraya devamlı gelip kitap okuyacağız. Benim liseye giden torunum var, ona burayı önereceğim. Gelsin burada dersini yapsın” ifadelerini kullandı. Emekli vatandaşlardan Ali Koç Kan, Büyükşehir’in bu hizmetle çok önemli bir boşluğu doldurduğunu vurguladı. “Bana göre çok büyük bir ihtiyaçtı” diyen Kan, “Gelip burada kitap okuyorum, bir şeyler öğreniyorum. Çok da güzel yapılmış. Bu kentte öğrenci çok. Öğrenciler için de çok iyi oldu” ifadelerini kullandı.

“BUNDAN SONRA DERS ÇALIŞMAK İÇİN ADRES’İM BELLİ”

Öğrencilerden Yusuf Torun okuma salonunu “Çok güzel bir ortam” ifadesiyle yorumlayarak, “Sessiz bir ortam ve bilgisayarların olması bize gerçekten çok büyük bir avantaj sağlıyor. Çünkü herkesin telefonu veya tableti olmuyor ve internete de ulaşım sağlayamıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kurs Merkezi’nden çıktıktan sonra direkt buraya geliyoruz. Çünkü bazen misafir geliyor ve evde sessiz bir ortam sağlayamıyoruz. O yüzden buraya gelip güzel bir şekilde ders çalışabiliyoruz. Sıkıldığım zaman da deniz manzarasına bakıyorum ve içimi ferahlatıyorum” dedi. Evinin yakınında böyle bir okuma salonu olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen öğrencilerden Ayşenur Eskili ise, “Denize karşı olması, bilgisayarın olması, sessiz bir ortam olması çok güzel. Evim buraya çok yakın, dershaneden çıkıp buraya gelebiliyorum. Burada daha rahat ders çalışabiliyorum. Bundan sonra ders çalışmak için Adres’im belli” diye konuştu. Adres Okuma Salonu’nun öğrenciler için çok elverişli bir ortam sunduğunu söyleyen Zilan Turan, “Bu zor zamanda gerçekten de güzel imkanları olan bir ortam oluşturulmuş. Biz öğrencileri anladığı için Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e çok teşekkür ediyoruz. Bizleri de görebilen birilerinin olduğunu görmek güzel. Bilgisayar, internet; bunlar bir öğrenci için çok önemli şeyler. Deniz kenarında olması daha güzel. Ders çalışırken motive oluyoruz. Çünkü denizi görmek güzel” dedi. İki haftadır okuma salonundan yararlandığını ifade eden Alişer Doğmuş, “Deniz manzarasında böyle çalışma imkanı sağlayan Belediyemize  çok teşekkür ederim. Çalışma ortamı olarak bilgisayarlar ve kitaplar çok iyi. Sessiz bir yer. Evden daha iyi bir ortam var burada. Bundan sonraki ‘Adres’imiz belli” diye belirtti. Büşra Üşer, Adres Okuma Salonu’nun ders çalışma şevkini artırdığını ifade ederek, “Ben zate açılıştan önce de gördüm, bayağı takip ettim. Çünkü çok güzel bir ortam. Burada herkes çalışınca senin de ders çalışasın geliyor. Dershaneden çıkıp geldik. Bundan sonra her gün geliriz zaten” diye konuştu. Öğrenci Umut Resul Dayan ise, “Güzel bir atmosfer, güzel bir alan. İnsanın ders çalışma şevki artıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu