büyükşehir

Mersin’de deniz kıyısı için 2 bin metrelik koruma kalkanı

DSİ, Mersin’de bir ilki hayata geçiriyor. Devlet Su İşleri, Mersin’de deniz kıyısı için 2 bin metrelik koruma kalkanı yapıyor. “Mersin-Göksu Deltası Kıyı Erozyonu Önlenmesi” işi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “Çalışmalara kıyı erozyonu probleminin en yoğun yaşandığı Paradeniz Lagünü sahilinden başlanmış olup bu bölgede kıyıdan yaklaşık 150 m uzaklıkta ve 3 metre derinlikte toplam 2000 metre uzunluğunda batık dalgakıran yapısı oluşturulacaktır. Ocak ayı itibariyle 100 metre uzunluğunda set oluşturulmuştur” dedi.

İlk Yayın: 26 Ocak 2023 – Güncelleme: 26 Ocak 2023 15:37

Haber Merkezi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Yaptığı yatırımlarla şehirlere değer katan DSİ, Mersin’de bir ilki hayata geçiriyor.

MERSİN’DE DENİZ KIYISI İÇİN 2 BİN METRELİK KORUMA KALKANI

“Mersin-Göksu Deltası Kıyı Erozyonu Önlenmesi” işi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; “Göksu Deltası’nda kıyı erozyonunun önlenmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz çalışmalar kapsamında; deniz kıyı korumalarında ve nehir ıslahlarında kullanılmakta olan gabion sepetlerle deniz kıyısı boyunca çeşitli yerlerde batık dalgakıran ve mahmuz yapıları oluşturmaktayız. Yüzde 26 fiziki gerçekleşme sağlamış olduğumuz çalışmalarda, gabion sepetlerin denize yerleştirilmesine devam ediyoruz. Çalışmalara kıyı erozyonu probleminin en yoğun yaşandığı Paradeniz Lagünü sahilinden başlanmış olup bu bölgede kıyıdan yaklaşık 150 m uzaklıkta ve 3 metre derinlikte toplam 2000 metre uzunluğunda batık dalgakıran yapısı oluşturulacaktır. Ocak ayı itibariyle 100 metre uzunluğunda set oluşturulmuştur. Çalışmalar kapsamında doğal yaşamın zarar görmemesi adına özel bir hassasiyet gösteriyoruz. Paradeniz, Göksu Deltası’nda, Mersin ili sınırlarında bulunan bir lagün gölü. Paradeniz’in de yer aldığı Göksu Deltası; su kuşları, dalyan balıkçılığı ve deniz kaplumbağaları için ayrı bir öneme sahip. Tüm şartlar göz önünde bulundurulduğunda bu kadar eşsiz bir coğrafyada yapılacak çalışma bizim için de üst düzey bir hassasiyet gerektiriyor. Alanda yapılan tüm çalışmalar için doğal yaşama zarar verilmeyecek zaman aralıkları seçiliyor. Büyük bir titizlik ve dikkatle çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu