büyükşehir

MERSİN 2023 SEÇİMLERİ

İlk Yayın: 12 Mart 2023 – Güncelleme: 12 Mart 2023 23:55

14 Mayıs’ta yapılması kararlaştırılan seçimin sonucunda gözler ittifakların vekil adaylarına çevrildi. Cumhur ittifakı ve Millet ittifakı hem projeleriyle hem sahaya süreceği milletvekilleri adayıyla seçimde vatandaşın oyuna talip olacaklar. Mersin seçim bölgesi olarak bana göre 3 bölgeye bölünmeli, adaylar bu bölgelerin nüfus yoğunluğuna göre belirlenmelidir.
Mersin nüfusu son sayımda 1.900.000 olarak belirtilmiştir. Bunun 360.000 kişisi Tarsus ve Çamlıyayla’da, 500.000 kişi 2. Bölge olan Anamur, Bozyazı, Gülnar, Mut, Aydıncık, Silifke ve Erdemli’de yaşamaktadır. 1.000.000 kişi Merkez, Mezitli, Akdeniz, Toroslar ve Yenişehir’de yaşamaktadır. 2. Bölgeden en az 300.000 kişi de Mersin/Merkez ilçelerde yaşadığı düşünülürse 800.000 kişilik 2. bölge halkının vekil temsili de ona göre yapılmalıdır.
Atatürk, Erzurum ve Sivas Kongrelerinde her ilden bir temsilci isterken hiçbir zaman Kayseriliyi temsilen Adanalı, Trabzonluyu temsilen Artvinli kongreye gitmemiştir. Ama Mersin’de her zaman ilk sıraları başka bir ilden bir partiliyi ki Mersin’i hiç bilmeyen kişileri göstermişlerdir. Bizde kuzu kuzu seçmişizdir. Bu adaylar Anamur’un Abanozunu, Bozyazı’nın Dereköyünü, Aydıncık’ın Duruhan’ını, Gülnar’ın Bardat’ını, Mut’un Sertavul’unu, Erdemli’nın Şahnas’ını, Silifke’nin Keben’ini nerden bilsin sorunlarını nerden çözsün. Bu seçimde Mersin çocuklarının aday olmasını ilçelere nüfus oranına göre paylaştırılmasını istiyoruz. İlk 3 adaydan 1’inci Merkez ilçelerden 2’inci 2. Bölgeden, 3’üncü Tarsus tarafından olmalıdır. İlk beşteyse nüfusa göre merkezden 2, 2. Bölgeden, 2 Tarsus’tan 1 aday gösterilmesi 350.000 – 800.000 ve 800.000 merkez ilçenin nüfusuna göre hak edilen aday sayısıdır. Aday seçimlerinde de meslek dağılımları ve Mersin’de ikamet etmesi önemlidir 5-6 tane avukat, 3-4 doktor adayı diğer branşlardaki arkadaşların önünü kesmemelidir. Mersinli olmasa da yıllar önce Mersin’e göç etmiş Mersin’de oturan bölgeyi bilen arkadaşlar da olmalıdır. Mersin’de doğup İstanbul’da Ankara’da yaşayan seçim zamanı şehrini hatırlayanlarla verimli olmaz. Mersin’den vekil seçilip bir daha Mersin’e uğramayan vekillik bitince kendi memleketine giden bir sürü Mersin vekili gördük.
Bu dayatmaların bitmesini istiyoruz. Mersinli birini Kayseri’de Adana’da Malatya’da Trabzon’da vekil adayı gösterin bakalım ortalık nasıl karışıyor. Ama Mersin’e yapılınca kimsenin gıkı çıkmıyor sonrada sahipsiz Mersin diye ağlıyoruz. Şu biat kültüründen kurtulmamız yanlışları Ankara’ya söylememiz gerekiyor. Kısacası seçimlerde parti fark etmeksizin Mersin çocuğu olup ve Mersin’de yaşayan vekilleri sahalarda görmek isteriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu