büyükşehir

Kamu vicdanında karşılığı yok!

Mezitli ilçesinde yapımı gündemde olan zemin katı üzerine yapılacak 32 katlı bina ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Büyükşehir olarak biz bu konunun üzerindeyiz. Yanlış bir şey yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi bilmelerini isterim. Şahsi görüşüm; kamuoyu vicdanında karşılığını bulmayan bir durum bu. Onun için ben buradan konu açıldığı için söylüyorum. Hem Sayın Mezitli Belediye Başkanı’na hem de inşaatın müteahhidine buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bu konunun tekrar bir gözden geçirilip, belki revize bir planla bu inşaatın devamının uygun olacağını düşünüyorum” dedi.

İlk Yayın: 13 Ocak 2023 – Güncelleme: 13 Ocak 2023 14:45

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2023 Yılı Ocak ayı 2. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Oturum; Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Başkan Seçer, gündem dışı konuşmalar bugün açılışı gerçekleştirilecek olan ‘Mersin Edebiyat Festivali’, Mezitli’de tartışmalara konu olan çok katlı bina yapımı, kente kazandırılan okuma salonları gibi konular hakkında bilgiler verdi. Başkan Seçer, 11’nci ölüm yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın rahmetle andı. Seçer, “Denktaş, ömrünü Kıbrıs davasına adamış bir büyük sanat, siyaset ve devlet adamıdır. Denktaş, Doktor Fazıl Küçük, Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan başta olmak üzere; rahmete ermiş Kıbrıs davasında mücadele eden büyüklerimiz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm şehitlerimize, vefa ve şükran borcumuzun hiç bitmeyeceğinin bilinmesini istiyorum” dedi.

“KENTİMİZE YENİ BİR FESTİVAL DAHA KAZANDIRMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”

Dün açılışı yapılan ‘Mersin Edebiyat Festivali’ hakkında bilgiler veren Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak kentimize yeni bir festival daha kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Mersin’de bir ilk olacak olan ‘Mersin Edebiyat Festivali’mizin tüm hazırlıklarını tamamladık. 3 gün sürecek festivalimizin açılışını bugün burada yani Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde yapacağız. Festival boyunca birbirinden değerli şair ve yazarları kentimizde ağırlayacağız. Festival kapsamında genç kalemlerimizi edebiyat dünyasına kazandırmak, yazın dünyasına yeni hikayeler armağan etmek üzere bu yıl ilk defa liseli öğrenciler arasında düzenlediğimiz, ‘Hikâyelerle Kuşaktan Kuşağa Mersin’ Anı-Hikâye Ödülü’nü sahiplerine vereceğiz. Yine geçen yıl Mersin’e kazandırdığımız ‘Mersin Roman Ödülü’nün ikincisini ve İçel Sanat Kulübü’nün ilk kez düzenlediği ‘Rehber Aydın’ şiir yarışmasında şairlerimiz ödüllerini alacaklar. Yine Mersin Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen ‘İlyas Halil Öykü Ödülü’ de sahiplerini bulacak. Festival boyunca şiir ve müzik dinletileri, atölyeler ve söyleşilerde sanatseverler ile buluşacak. Edebiyatımızın ünlü isimlerinden yazar ve şair Nazım Hikmet’in doğum gününü festivalimizde hep birlikte kutlayacağız. Arkadaşlarımız çok iyi hazırlandı, çok emek verdiler. Sizleri ve ekran başındaki tüm vatandaşlarımızı 3 günlük edebiyat şölenimize katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.

BİNANIN MÜTEAHHİTİNE ÇAĞRI

Geçtiğimiz birleşimde Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında konuşulan Mezitli ilçesinde yapımı gündemde olan zemin katı üzerine yapılacak 32 katlı bina konusu üzerinde tekrar konuşuldu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, yapının geçmişten gelen süreci hakkında bilgiler verdi. Başkan Seçer, “Şahsi görüşüm; kamuoyu vicdanında karşılığını bulmayan bir durum bu. Onun için ben buradan konu açıldığı için söylüyorum. Hem Sayın Mezitli Belediye Başkanı’na hem de inşaatın müteahhidine buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bu konunun tekrar bir gözden geçirilip, belki revize bir planla bu inşaatın devamının uygun olacağını düşünüyorum. İkinci uyarım da; başta Mimarlar Odası ile İnşaat Mühendisleri Odası’na ve İl Koordinasyon Kurulu’na. Her zaman sivil toplumun gücüne inanan bir siyasetçiyim ve sivil toplumda hangi konu olursa olsun herhangi bir taraf tutmadan, tarafsız bir tavırla görevini yerine getirmek durumundadır” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak yasalar çerçevesinde sorumluluklarını yerine getireceklerini söyleyen Seçer, “Umut ediyorum, yakın bir zamanda vatandaşlarımızı da memnun edecek, en azından onların da endişelerini giderecek bir sonuçla bu konuyu bağlarız. Mersin halkının endişe etmemesi gerekir. Büyükşehir olarak bu konunun üzerindeyiz. Yanlış bir şey yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyeceğimizi bilmelerini isterim” diye konuştu.

OKUMA SALONLARI SAYISI ARTIYOR

Başkan Seçer, bir Meclis üyesinin Büyükşehir’in okulların bazı ihtiyaçlarının karşılaması hakkındaki görüşleri üzerine, “Eğitim bizim için değerli. Görece olarak dezavantajlı bölgelerdeki ilköğretim okullarına hiçbir gerekçeye sığınmadan yardımcı olmaya çalışıyoruz. Mersin’de hangi noktada bizim kuruma ait ya da ait olmayan sorun varsa Büyükşehir bir yerinde mutlaka ilişkilendirilebiliyor veya doğal olarak onunla bağlantı kurulabiliyor. Milli Eğitim’le ilgili konular da bunlardan bir tanesi.  Bizim Milli Eğitim’le koordinasyonumuz son derece iyi. Bize oradan da okul aile birliklerinden de talep gelse elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da hassasiyetimiz devam edecek” dedi. Adres Okuma Salonu’nun Mersin’e kazandırdıkları çok güzel bir hizmet olduğunu belirten Seçer, kente okuma salonu kazandırmaya devam edeceklerini vurguladı. “Önümüzdeki haftalarda Hal Mahallesi Okuma Salonu’nu açacağız” bilgisini paylaşan Seçer, “Gençlerimiz koşulları itibari ile büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bunu görmek lazım. Onlara daha çok destek olmamız lazım” ifadelerini kullandı. Erdemli’nin sürekli gelişmekte olan bir ilçe olduğunu söyleyen Başkan Seçer, ilçeye yapılacak olan kanalizasyon arıtma tesisinden söz ederek, “Yaklaşık 15 milyon Avro’luk FRIT-II kapsamında bir çalışma. Müşavir firma yetkilileri şu an sahada, saha etütleri yapılacak sonrasında ihale aşamasına gelecek” dedi. Mezitli içme suyu ihalesine de çıktıklarını ancak iptal etmek zorunda kaldıklarını belirten Başkan Seçer, “O bölgenin çok geniş bir kapsamında kanalizasyon artma sorunu çözülecek. Oradan ne şikâyet gelirse insanlar haklı ama bu sorumluluk sadece benim değil. 4 yıldır çırpınıyorum şu kredi için, 4 yıldır koşturuyoruz” diye konuştu.

“BOŞ OLAN SÖZLEŞMELİ KADROLAR, İHTİYACIM OLAN KADROLAR DEĞİL”

Komisyonlardan gelen madde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan sözleşmeli personel ve boş olarak tahsis edilen kadroların ücretlerinin belirlenmesi maddesi oldu. Birimlerden gelen madde ise Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) arasında orman yangınlarının önlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla yapılacak iş birliği protokolüydü. Mevcutta bulunan 74 sözleşmeli personelin ücretinin belirlemesi ve 2023 yılında 123 boş tahsis edilen kadroların ücretinin belirlenmesi görüşülen maddeler arasındaydı. Söz konusu maddenin 123 sözleşmeli personel alma hakkı doğurup doğurmayacağının sorulması üzerine Başkan Seçer, “Bizde 74 sözleşmeli personel var. Yanılmıyorsam geldiğimizde 42 sözleşmeli vardı. Demek ki bu sayının üzerine 30 civarında sözleşmeli personel almışız. Bakın, 123 daha açık kadro var. Ben bugüne kadar alabilirdim.  30 taneyi alan bunları da alırdı ama oradaki meslek gruplarına bakıyorum. Şu anda benim ihtiyacım olan kadrolar değil. Zaten siz verseniz de vermeseniz de ben o 123 kişiyi şu anda 1 yıllık sözleşmeyle yani boş olan kadrolara alabilirim. Derdimiz o değil. O zaten elimizde ama almıyoruz, yapmıyoruz. Çok ekstrem personel olmazsa olmuyor” dedi.

“MECLİS’İN VE BAKANLIĞIN ONAYI LAZIM”

Sözleşmeli personel alımı için Bakanlık onayı gerektiğini de aktaran Başkan Seçer, “Biliyorsunuz Meclis’in ve Bakanlığın onayı lazım. 100 itfaiye personeli memur için kaç aydır bekliyoruz. 282 müracaatımız vardı. Ben Sayın Bakan’ı aradım, durumu kendisine ilettim. İtfaiyeci olması sebebiyle de durumun hayati önem taşıdığına ikna ettim. 100 kadroyu kendisinden zor aldım, daha yeni geldi o. Yine de anlayışı için teşekkür ediyorum 100 kadro da olsa. Bakın, 282 kadro içinden” diye konuştu. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Ormancılar Derneği (TOD) arasında orman yangınlarının önlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi, orman ve diğer açık alan yangınlarına ilişkin eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme etkinliklerinin düzenlenmesi amacı ile iş birliği protokolü imzalanması da görüşülen diğer konular arasındaydı. Konuyla ilgili konuşan Başkan Seçer, “Bunlar emekli ormancılardan oluşan insanlar. Hakikaten bölgemizdekilerin birçoğunu da sizler tanırsınız. Özellikle orman köylüleri tanır. Bu insanlar bana kaç kez geldi, rica etti; ‘Biz çalışmalar yapalım, iş birliği yapalım, orman yangınları ile ilgili deneyimlerimizi aktaralım, kitapçık yazalım, kitap hazırlayalım’. Siz de sıcak bakarsanız onlar adına ben de mutlu olurum. İstedikleri bir şey yok. Neticede bir sivil toplum örgütü. Zaten bunlar emekli insanlar ama 30 yılını, 40 yılını vermiş. Ciddi bir birikimleri var bu insanların. Biliyorsunuz emekli insanlar bir şey yapmak ister, katkı sunmak ister. Çok önemli bir şey istemiyorlar ama tabi bu yasa gereği benim de sizden yetki almam lazım” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından madde ilgili komisyonlara havale edildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu