büyükşehir

Felakete davetiye

Eski dere yataklarındaki çöp, moloz atıkları ve bitkiler felakete davetiye çıkartıyor.

İlk Yayın: 1 Ocak 2023 – Güncelleme: 1 Ocak 2023 21:13

HABER / UMUT ÇOR

Gülnar İlçesi Hacıpınar Mahallesi’nin kuzey aksından ve Ayvalı Mahallesi’nin batı aksından geçen, akış yerinin ise Saray Mahallesi’nden Babadıl Mahallesi’ne olan eski dere yatağının Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yıllardır temizlenmemesi, olası bir şiddetli yağmurda felakete davetiye çıkartıyor.
Konu ile ilgili bilgisini aldığımız Mersin Büyükşehir Meclis Üyesi Ahmet Gökulu; bu derelerin işlevini görürken Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ıslah edildiğini ve buraların temizliğinin ise yıllardır yapılmadığını, şut alanlarının (suyun dinleme yeri) içinin çalı ve çöp ile dolu olduğunu böylelikle suyun hızını kesecek bir alanın kalmadığını söyledi.

“ZAMANINDA MAL KAYBI ÇOK OLMUŞ”
Gökulu; “Benim bile aklım ermiyor zamanında böyle bir sel olmuş ve Gülnar’ı sel almış götürmüş. Can kaybı olmamış ama merkezdeki bir çok dükkanı almış götürmüş, mal kaybı çok olmuş. DSİ ‘nin el atmasıyla bu dere ıslah edilmiş. Derenin acilen temizlenmesi lazım. Vatandaş da rahatsızlığını bize bildiriyor ve serzenişte bulunuyor. Ama bu derenin temizliğinin yapılması için ne Büyükşehir Belediyesi’nin ne de Gülnar Belediyesi’nin böyle bir aparatı yok. Buradaki hizmet ve görev DSİ’ye düşüyor. Çünkü dere DSİ’nin. Üzerinde herhangi bir işlem yapacak olsak izine tabi” dedi.
Gökulu; “Aslında dere yataklarını doldurmak suç. Ama Belediye bataklık alanlarının ve dere kenarlarını kapatarak görüntü kirliliğini önlemişti. Şimdi DSİ buraları açın öyle temizliğini yapalım diyor ve topu belediyeye atıyor. Aslında DSİ’de kendince kısmen haklı. Özellikle Pazar yeri konusunda ısrar ediyorlar. Buralar kapatılarak Pazar yeri ve buna benzer yerler yapıldı ve hala kapatılmaya da devam ediliyor. Sonuç olarak belediye böyle bir hata yapmış olsa da buraların temizliği DSİ’nin asli görevidir. Buralar kapanırken neredeydi DSİ. Neden müdahale etmedi” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞ PİS KOKUDAN VE SİNEKTEN RAHATSIZ”
Özellikle yaz aylarında vatandaşların çok rahatsız ve şikayetçi olduklarından bahseden mahalle sakini Leyla Kuzudağ; Gülnar’ın alt yapısı olmadığından dolayı kanalizasyon ve atıklar bu dereye akıyor. Sinek ve haşerelerden ve pis bir koku büyük rahatsızlık duyduklarını belirterek bir an evvel dere yatağının ıslah edilmesi gerektiğini yetkililerden istedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu