büyükşehir

DEPREM GERÇEĞİ

İlk Yayın: 24 Şubat 2023 – Güncelleme: 24 Şubat 2023 00:23

06.02.2023 sabahı 04.21’de 7.7 şiddetindeki Kahramanmaraş, Pazarcık merkezli depremin sarsıntısıyla uyandık. Depremin siddeti 300 km uzaktaki Mersin’de bile o kadar hissedildi ki; sanki merkez üssü gibi sallandık.
Mersin sınırları içerisinde ölü, yaralı yıkılma ve çatlaklar olmamıştır. 35 km ileride Adana’da 300 den fazla kişinin ölmesine, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Diyarbakır’da onbinlerce bina yıkılıp vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesi ülkemizde ve dünyada şok etkisi yarattı. Bu kadar geniş bir alanda ve bu kadar yıkıcı bir deprem bölgesinde görevli acil müdahale ekibi, AFAD, Kızılay, Jandarma, Emniyet personellerinin de depremde yıkılan binaların altında kalması, hayatlarını kaybetmesi ilk günler bilgi ve koordinasyon eksikliğinin en büyük sebebiydi.
Mersin halkı olarak akrabalık bağımızında çok olduğu bu bölgeye anında yardım çalışması başlattık. Gıda, giyim ve teknik malzemelerin yanı sıra iş gücü ve teknik ekiple ilk gün bölgeye gittik . Oradaki depremzedelerin, yaralıların ve kurtarılmaların Mersin’e getirerek evimizi, otelimizi, salonlarımızı, tüm imkanlarımızı depremzedelerimize sunduk. Gün birlik günüdür. Tüm halkımız elinden geleni yapmıştır. Depremzedeler Mersin’e gelerek sıcak çorba, aş, ev ve insanlık buldular.Mersin yine bu göç dalgasını absorbe ederek sahip çıkarak gelenleri en güzel şekilde ağırlayarak yaralarını saracaktır.Bu süreçte Mersin’inde afet bölgesinin içine dahil edilerek Ankara’dan maddi destek alıp yeni TOKİ’lerle depremzedelere evleri yapılmalıdır. Akrabalarında, otellerde, salonlarda ve çadırlarda nekadar kalabilirlerki. Bir an önce geleceklerinin planları yapılmalı geri gitmeyeceği düşünülerek iş, ev ve eğitim için kollar sıvanmalıdır. Geçmiş olsun ülkem.
Teşekkürler Türkiyem. Böyle bir halkın ferdi olmaktan gurur duyuyorum…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu