büyükşehir

CHP’li Toru Aday Adaylığı Başvurusunu Yaptı

CHP’li Erkan Toru Aday Adaylığı başvurusunu Genel Merkez’den yaptı.

İlk Yayın: 16 Mart 2023 – Güncelleme: 16 Mart 2023 20:09

Cumhuriyet Halk Partisi’nde 28. Dönem milletvekilliği adayı olacağını daha önce açıklayan Erkan Toru, partisinin Genel Merkezi’ne giderek aday adaylığı başvurusunu yaptı.

 

ERKAN TORU KİMDİR

 

15.03.1978 yılında Mersin’in Anamur ilçesinde doğdu. İlkokulu Anamur Atatürk ilkokulunda ortaokulu ise Anamur Lisesi Ortaokul bölümünde bitirdi. Lise öğrenimimi Sağlık Bakanlığına bağlı Keçiören Laboratuvar Sağlık Meslek Lisesi Laboratuvar bölümünde 1996 yılında tamamladı. 2001 yılında Yüzüncüyıl Tatvan Meslek Yüksekokulu Laboratuvar Bölümünde ardından Niğde Üniversitesi Aksaray Meslek Yüksekokulunda eğitimime devam etti.

2007 yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetiminde Lisans eğitimimi tamamladı. Selçuk Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünde Yüksek Lisansımı tamamladı. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Veterinerlik Bölümü Laborant ve Veteriner Sağlık programını bitirdi. Daha sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümünde ikinci defa 2017 yılında lisans eğitimi aldı. 2018 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinde lisans eğitimine başladı, tayin olması sebebiyle eğitimine ara verdi.

Çalışma hayatına İstanbul’da özel sağlık kuruluşlarında başladı. 1998 yılında Ankara’ya taşınıp yine Ankara’da özel sağlık kuruluşlarında çalıştı. 1999 yılında Ankara’da özel bir sağlık kuruluşuna kurucu ve ortak olarak çalışmaya devam etti. 2001 yılından itibaren Sağlık Bakanlığı’na bağlı sırasıyla Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi, Aksaray Devlet Hastanesi, Konya Seydişehir Devlet Hastanesi, Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi ve şu anda ise Mersin Anamur Devlet Hastanesi’nde çalışmakta. 2008 yılında Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına Tesis Yönetimi ve Güvenliği Konusunda Proje Çalışması hazırladı.

Çalışma hayatı boyunca sendikal faaliyetlerde bulundu. 2001 yılında sendika üyeliği ile başlayıp 2014-2015 döneminde Tüm Sağlık-Sen Merkez Yönetim Kurulu üyeliği, 2019 2021 yıllarında Anadolu Sağlık Sen Anamur Devlet Hastanesi işyeri temsilciliği yaptı. 2021 tarihinden itibaren Birleşik Kamu İş Konfederasyonuna bağlı Genel Sağlık-İş Sendikasında Mersin Kurucu Yönetim Kuruluğu üyeliği 2023 yılında ise Mersin Genel Sağlık İş Yönetim Kurulu üyeliğine devam etmekte.

Eşi Sağlık Bakanlığı Mersin Anamur Devlet Hastanesinde Diş Hekimi olarak çalışmakta olan Erkan Toru, bir kız bir de erkek çocuk sahibi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu