büyükşehir

CHP, depremzedeler için tek yürek oldu

Ülkemizi derinden sarsan Hatay ve Kahramanmaraş depremi sonrası CHP Mersin il örgütü depremzedeler için seferber olmuş durumda. Parti binasında CHP Gençlik Kolları üyeleri depremzedelere ulaştırılmak üzere ekmek, sıkma, zeytin, hurma, reçel gibi gıda malzemeleri hazırlamakla ve depremzedelerin ihtiyaç duyduğu hijyen kitlerini paketleme işiyle uğraşıyor. Parti binasının giriş katında CHP İl Kadın Kolları örgütü ise daha çok depremzedelerin giyim ihtiyaçlarıyla ilgili çalışmalar yürütüyor. Öte yandan CHP Mersin İl Örgütü tarafından Hatay, Islahiye Boğazköy ve Kahramanmaraş’a üç adet yardım tırı gönderildi.

İlk Yayın: 14 Şubat 2023 – Güncelleme: 14 Şubat 2023 14:25

Haber Merkezi

Türkiye’nin 10 kentinde büyük yıkıma yol açan, Mersin’de de derinden hissedilen deprem felaketinin ardından ülkenin her noktasında olduğu gibi CHP Mersin İl Başkanlığında da depremzedelere yönelik çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor. Ülkemizi derinden sarsan Hatay ve Kahramanmaraş depremi sonrası CHP Mersin il örgütü depremzedeler için seferber olmuş durumda. CHP Mersin İl Örgütü tarafından depremin ilk günü Hatay, Islahiye Boğazköy ve Kahramanmaraş’a üç adet yardım tırı gönderildi.

YARDIMLAR PARTİDE TOPLANIYOR

Partinin tüm kademesi gönüllü vatandaşlarla birlikte depremzedelerin yaralarına merhem olmak için koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Parti binasında CHP Gençlik Kolları üyeleri depremzedelere ulaştırılmak üzere ekmek, sıkma, zeytin, hurma, reçel gibi gıda malzemeleri hazırlamakla ve depremzedelerin ihtiyaç duyduğu hijyen kitlerini paketleme işiyle uğraşıyor. Depremin yaşandığı ilk günden itibaren Mersin Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilçe belediyeleri çok hızlı bir şekilde koordine olup ilk etapta arama kurtarma çalışmalarına yardımlarda bulunup, deprem bölgesine ihtiyaç çadırları, mobil mutfaklar, mobil tuvaletler gibi temel ihtiyaç malzemelerini gönderdi. Daha sonra Mersin deprem bölgesine en yakın ve en güvenli yer olması sebebiyle deprem bölgesinden yoğun göç almaya başladı ve bu andan itibaren Mersin Büyükşehir Belediyesi yardımlarını Mersin’e göç eden depremzedelere yönlendirdi. Depremzedelerin huzurlu bir şekilde barınabileceği yerleri depremzedelerin hizmetine sundu ve sunmaya devam ediyor.

“ÖMÜR, “6 BİN KİŞİLİK KUMANYA HAZIRLAYACAĞIZ”

Yardımlarla ilgili konuşan CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, “Öncelikle Mersin’e, Türkiye’ye, depremzedelere geçmiş olsun. Biz haberi aldığımız andan itibaren partide toplantılarımızı yaptık. Örgüte ve Mersin halkına çağrımızı yaptık. Deprem bölgesine ilk iki gün yardım malzemelerini gönderdik. Daha sonraki süreçte oradaki yardımların Türkiye’nin her tarafı için yeterli olduğunu anlayınca ve Mersin’e çok sayıda depremzedenin geldiğini öğrenince artık yardımlarımızı Mersin’e gelen depremzedelere yönlendirdik. İl binamız 24 saat açık. Depremzedelere burada partililerimiz ve gönüllülerimiz tarafından ekmek ve kumanya yapılıyor. İlk gün bin 800 kişilik bir kumanya hazırladık. İkinci gün 2500 kişilik kumanya hazırladık. Üçüncü gün sayımızı 4 bine çıkardık. Bir sonraki günde bu sayıyı 5000’e çıkarttık. Şimdi yeni gündeyiz. Yeni gün hedefimiz de en az 6 bin kişilik kumanya çıkartmak olacak.  Ayrıca topladığımız yardımları gıda, kıyafet ve hijyen ürünlerini bize başvuran depremzedelere ihtiyaçları oranında dağıtıyoruz. Parti psikologlarımız onlara psikolojik destek oluyor. Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz de koordineli bir şekilde bu hizmetleri veriyor. Ama tabii yardımlar yeterli olmuyor. Çünkü çok sayıda insan geliyor. Deprem bölgesinde cenazesi olanlar cenazesini toprağa verip ilk güvenli yer olan Mersin’e geliyorlar. Çünkü deprem bölgesine yakın ilk güvenli yer burası. Bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Depremzedelerin buraya yoğun bir şekilde gelmeye devam etmesi sebebiyle Bazı yardımların Mersin’e gelmesini talep ettik. Önümüzdeki günlerde buraya da yardım bekliyoruz. Yerel dinamiklerden yardımlar talep ettik. Merkezi yönetimden de yardımlar talep ediyoruz. Bundan sonra daha geniş düzeyde yardım yapmaya çalışacağız. Nakdi yardım konusuna gelirsek nakdi yardım yapmıyoruz. Çünkü bize nakdi yardım gelmiyor. Ayni yardım geliyor. Biz de ayni yardım yapıyoruz. Bir partilimizin restoran – düğün salonu tarzı bir yeri vardı. Orayı misafirhaneye çevirdik. Yatak aldık, yorgan, yastık aldık. Orayı düzenledik. Tuvaleti, banyosu her şeyi var. 100’e yakın sayıda depremzedemizi ağırlayacağımız bu misafirhanemizi hazır ettik ve Mersin Büyükşehir Belediyemize devrettik. Parti binasının giriş katında CHP İl Kadın Kolları örgütü ise daha çok depremzedelerin giyim vb. ihtiyaçlarıyla ilgili çalışmalarını yürütüyor” dedi.

GENÇ; “KAPILARIMIZI DEPREMZEDELERE AÇTIK”

CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç de, Mersin CHP İl örgütünün 300’ün üzerinde depremzedeye kapılarını açtığını söyledi ve sözlerini şöyle noktaladı. “Acılarımız bir, acılarımız ortak. Elimizden geldiğince imkanlarımız dâhilinde depremzedelere kıyafet, hijyen paketi ve gıda paketi gibi desteklerde bulunduk. Psikologlarımız eşliğinde depremzedelerimizle görüşmeler gerçekleştirdik. Bunların dışında depremzedelere yorgan, yatak, battaniye, yastık gibi desteklerimiz de oldu” şeklinde konuştu. CHP Mersin İL Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer ise,  “Öncelikle depremi çok şiddetli bir şekilde yaşamış olmasına rağmen Mersin’de can ve mal kaybı söz konusu olmadı. İlk önce bunu tespit ettik. Daha sonra İl Örgütü olarak Gençlik Kollarımızın da desteğiyle bir tır yardım malzemesi toplayarak deprem bölgesine ulaştırdık. Daha sonra kentimize gelen depremzedelerimiz için kumanyalar çıkarttık. Ekmek ve bazlama üretmeye başladık. Depremin ikinci gününden itibaren otogar, tren garı, KYK yurdu gibi toplanma ve karşılama alanlarında çözüm masaları kurduk. Hâlâ yoğun bir biçimde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı uzun bir süre devam ettirmeyi planlıyoruz. Tekrar milletimizin başı sağ olsun, geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu