büyükşehir

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ

İlk Yayın: 7 Mart 2023 – Güncelleme: 7 Mart 2023 11:36

Türk halkının zor günlerde gösterdiği birlik, beraberlik ve dayanışma dünyada örnek gösterilmektedir. Hiç geriye gitmeye gerek yok. Çünkü; yakın tarihimize baktığımızda yaşanan kötü olaylardan sonra  nasıl kenetlendiğimiz, yaralarımızı birlikte sardığımız, acıyı bal eylediğimiz görülmektedir.

İzmir depreminde halkımız doğudan batıya yardım etmişti. Bu yardımlarla acılar paylaşıldı, yaralar sarıldı, bir umut oldu.

Mersin, Antalya ve Muğla yangınlarında kuzeyden güneye, evi yanan hayvanları telef olan halkımıza tırlarca yardım gelmişti. Mersin’de olan yangında evi yananlar gelen gıda ve giyecekleri aynı günlerde Van-Başkale’de evi yıkılan afetzedelerle paylaşmıştı.

Mersin’de çeyizi yananla Van’da çeyizi olan, koyunları selde telef olan kızlarımızın ağlaması aynıydı. Aydıncık’taki köylerde evleri yanarken ağlayan muhtarlarımızla Başkale’deki köyü yıkılan muhtarın gözyaşı aynıydı. Evi yanan gelen yardımları evi yıkılanla paylaşıp ekmeği ikiye bölüp yemişlerdi. Karabük sel felaketinde güneyden kuzeye teknik ve gıda yardımlar gitmişti.

Son deprem felaketinde 10 ilimiz yerle bir olurken, Batıda yaşayan halkımız çılgınca yardıma koşmuş tırlar karda kışta frene bile basmadan bir kişiyi bile erken kurtarma ihtimaliyle son sürat bölgeye gitmişti. Halkımız suyunu, ekmeğini, kazağını, paltosunu soğukta üşüyen evi yıkılan vatandaşlarımıza yolladı. Mersin’de, Antalya’da, Ankara’da, Konya’da evini, odasını, otelini her şeyini depremzedelere açarak birlik, beraberlik ve dayanışma örneği gösterdi.

Hep eleştirdiğimiz Z kuşağı dediğimiz gençlerimiz harçlıklarını verdi, yardım çalışmalarına katıldı depremzede gençleri şehirlere alışmasına ve depremi bir nebzede olsa unutmaya çalışmışlardı.

Kısacası biz Türk halkı olarak ülkemizin zor anında birlik olup, kardeşlik ve dayanışma içinde Doğusu, Batısı, Kuzeyi, Güneyi tek yürek olarak mücadele etmesini biliyoruz.

Birlikteysek güçlüyüz, kimse bizi yıkamaz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu