büyükşehir

BİLİM Mİ ÖLÜM MÜ?

İlk Yayın: 24 Şubat 2023 – Güncelleme: 24 Şubat 2023 00:22

Neden hep biz ölüyoruz?

Madenlerde, depremlerde, sellerde, erozyonda ? Neden hep biz ölüyoruz? Nasıl bir fıtrat ki bu madenci Alman’ı , depremzede Japon’u bulmuyor da bizi buluyor? Neden hep biz ölüyoruz? Neden kaybediyoruz anamızı babamızı kardeşimizi yoldaşımızı ?
Kaderi midir bu coğrafyada yaşayanların ölüm?
Ne zaman bilimi, hurafenin önüne koyacağız? Ne zaman gideceğiz bilimin yolundan? Daha kaç kişinin ölümü, basiretsiz yöneticilerin ve gözünü para hırsı bürümüş müteahhitlerin elinden olacak?

Yeter yahu yeter!

Bağıra bağıra geldi ölüm. Bilim adamlarının yıllardır yaptığı uyarılar zerre kadar dikkate alınmadı ve onbinlerce can toprak oldu bir anda. Uyan ey Mersin – Adana !… Yeni bir deprem bekleniyor. Belki yarın belki yarından da yakın… Sorgula !… Nerede benim deprem hazırlığım de!. Mersin ve Adana’da binlerce bina yıkıldığında beni kurtaracak vinçleri, yaşayacağım konteynırları hazırladın mı de!… İnanma bilimden başkasına!… Hurafelere ve politikacılara inanma! Sorgula!…

Neden hep biz ölüyoruz diye!…Neden acıyı biz çekiyoruz diye sorgula!….

Jeoloji profesörü Celal Şengör’ün bir programda Atatürk’ün sözlerine atfen sarfettiği cümleler ülkemizin geleceği için çok önemli… Şöyle konuşuyor Şengör: Atatürk’ün bir lafı vardır: ‘Tehdit esasına dayalı ahlak; ahlak olmadığı gibi, güvenilir de değildir. Siz; ananız babanızdan korktuğunuz için, polisten korktuğunuz için, Cumhurbaşkanınızdan korktuğunuz için Allah’tan korktuğunuz için kötü şeyler yapmıyorsanız siz vicdanlısınız demek değildir. Siz korkaksınız demektir.

Vicdanını kaybetme!… Birilerinden korktuğun için değil…. Gerçekten vicdanlı olduğun için. Sorgula!….

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu