büyükşehir

Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 100. yıldönümü kutlandı

Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 100. yıl dönümü, kutlandı. Vali Ali Hamza Pehlivan, tren garında Atatürk’ün Mersin’e gelişini temsilen gazileri taşıyan treni karşılayıp, Türk bayrağını öperek teslim aldı. Törende konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Atatürk’ün kurtuluş mücadelesinin meşalesini Mersin’de yaktığını ifade ederek, “Çünkü o; ticaretin, tarımın, sanatın öncü kenti gördüğü Mersin’e ve Mersinlilere çok güveniyordu. Sadece biz Mersinlilere değil, tüm milletine güveniyordu. İşte bu güzel kent, bu güzel ülke; o sarsılmaz inançla kuruldu” dedi

İlk Yayın: 18 Mart 2023 – Güncelleme: 18 Mart 2023 15:41

17 Mart 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersin’e gelişinin 100. yıl dönümü deprem ve sel felaketi nedeni ile sade bir törenle anıldı. Törene; Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra muharip gaziler, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Mersin Tren Garı’nda başlayan programda protokol üyeleri tarafından muharip gazilerden oluşan temsili heyet karşılandı. İçinde gazilerin bulunduğu tren, Mersin Garı’na geldikten sonra bir gazi tarafından Türk bayrağı Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan’a teslim edildi. Tren Garı’nın ardından Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden tören, Vali Pehlivan, Tuğamiral Gedik ve Başkan Seçer tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı.

“BURUK BİR HEYECAN YAŞIYORUZ”

Şiirlerin okunduğu törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, 17 Mart’ın Mersin için onur ve gurur günlerinden biri olduğunun altını çizerek, “100 yıl önce Mersinlilerin duyduğu heyecanı bu kez buruk bir şekilde hissediyoruz. Çünkü, acımız var, yasımız var. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kentimize gelişinin 100’üncü yıldönümü. Hepimize kutlu olsun. 6 Şubat ve sonraki günlerde peş peşe yıkıcı depremler, ardından sel afeti yaşadık. Binlerce vatandaşımızı bu felaketlerde kaybettik. Binlerce vatandaşımız yaralı. Kadim şehirlerimiz yok oldu. Yüreğimiz yasa boğuldu. Acı izleri, hatıraları silmek ve kentlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Depremde ve selde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirlerinin temelinde bilim vardır, akıl vardır. Kendi sözleriyle; ‘hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir. İlim ve fenin dışında mürşit aramak gaflettir, dalalettir.’ Yine onun dediği gibi, ‘birlik ve beraberlik ölümden başka her şeyi yener.’ Milletini sonsuz aşkla seven Mustafa Kemal’in attığı her cesur adımda, işte bu ruh vardır. Karşılaştığı tüm zorlukları bu anlayışla aşmasını bilmiştir. Onun için yaptıklarından ve halkından emindir” ifadelerini kullandı.

“KURTULUŞUN MEŞALESİ BU TOPRAKLARDAN YAKILDI”

Mustafa Kemal Atatürk’ün 5 Kasım 1918’de Anadolu işgalcilere taksim edilirken, bölge komutanı olarak Mersin’e geldiğini hatırlatan Başkan Seçer, “Tarihten sonuç çıkarmasını çok iyi bilen Atatürk, o gün de kararı sezmekte gecikmedi. Bu vaziyet karşısında bir tek karar vardı: Milli egemenliğe dayanan, kayıtsız şartsız bağımsız yeni bir devlet kurmak. ‘Asıl savaş şimdi başlıyor’ diyerek Kurtuluş Mücadelemizin meşalesini bu topraklardan, Mersin’den yaktı. Askeri zafer, Milli Kurtuluşun ilk şartıydı, kazandık. Fakat zaferden sonra yapılacaklar, bağımsızlık savaşımız kadar önemliydi. Artık Anadolunun Cumhuriyet ile aydınlanma zamanı gelmişti. Tarihler, 17 Mart 1923’ü gösterirken, O yine Mersin’deydi. Cumhuriyetimizin kurucusu, bu kez Yeni Türkiye’nin mesajını yine bu topraklardan verdi. Çünkü o, ticaretin, tarımın, sanatın öncü kenti gördüğü Mersin’e ve Mersinlilere çok güveniyordu. Sadece biz Mersinlilere değil, tüm Milletine güveniyordu. İşte bu güzel kent, bu güzel ülke, o sarsılmaz inançla kuruldu. Bu yıl aynı zamanda Cumhuriyetimizin de 100’üncü yılını kutlayacağız. Bizim için bu yıl dönümü sadece bir takvim değişikliği değildir. Bir büyük dönüşümün adı olan Cumhuriyetimizi siyasi, ekonomik, sosyal ve diplomatik alanlarda hayalini kurduğumuz seviyeye çıkartacak teşebbüslerle, ülkemizi gelecek yüzyıla taşıyacağız. Ülkemizin ve medeniyetimizin tüm kazanımları üzerinde yükselteceğimiz bu vizyon, sizlere bırakacağımız en büyük miras olacaktır. Sizlerin de bu mirasa sahip çıkacağınıza yürekten inanıyorum. Bu tarihi günde Atamızla bir kez daha gurur duyuyor, minnetle anıyorum. Afetlerde yitirdiğimiz vatandaşlarımız ve tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise, “Zor zamanlardan geçtiğimiz şu günlerde milletçe beraberliğimizi perçinleyen, birlik oldukça zorlukların üstesinden nasıl büyük bir başarıyla gelebildiğimizi ifade eden bu milli günlerimiz çok kıymetli. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Mersinimize gelişi ve bu kadim şehri bizlere emanet edişini unutmadık. Ben başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi minnetle yad ediyor, onların manevi huzurunda saygıyla eğiliyorum” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu