büyükşehir

Akademisyen Adayı Yörük Kızı Elif’e Başkan Ünüvar’dan Destek

Mersin'in Gülnar ilçesinde Yörük çadırında yaşayan, akademisyen olup Yörük kültürünü dünyaya duyurmak için çıktığı yolda, yüksek lisans öğrencisi Elif Akçivi’ye Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar’dan destek geldi

İlk Yayın: 20 Aralık 2022 – Güncelleme: 20 Aralık 2022 21:48

İlçenin 1200 rakımında Kayrak Mahallesi’ne kurdukları Yörük çadırında yaşayan, Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olan 23 yaşındaki Elif, akademisyen olma hayaliyle aynı bölümün Türk-İslam Sanatları alanında başladığı yüksek lisans öğrenimini sürdürüyor.

Hem yüksek lisansını yapan hem de aile mesleği hayvancılığı bir arada yürüten Elif’e, Gülnar Belediye Başkanı Alpaslan Ünüvar’da bir bilgisayar hediye ederek destek verdi.

“GÜLNAR’I EN İYİ TANITAN SENSİN”

Geçtiğimiz günlerde Başkan Ünüvar’la bir araya gelen Akçivi; “Başkanımla daha önce de bir araya gelmiştik ve o zaman bana bilgisayar alacağını söylemişti. Bu ziyaretimde ise bilgisayar almış ve hediye etti. Sosyal medyadaki Gülnar ve Yörük kültürü ile ilgili çekmiş olduğum videolarımı da izlemiş ve çok hoşuna gitmiş. Hatta “Gülnar’ı en iyi tanıtan sensin” dedi. Çok mutlu oldum” dedi.

“UMUDUMU KESMİŞTİM”

Başkan Ünüvar’ın hem eğitim hayatında hem de Yörük kültürünün tanıtımında kendisinin yanında olacağını söyleyen Akçivi; “Bu zamana kadar birçok gazetede ve televizyon programlarında haberim yapıldı ama Gülnar’dan pek kimse ilgilenmedi. Açıkçası umudumu kesmiştim ve hiç desteklenmeyeceğimi düşünmeye başlamıştım.  Çünkü başka yerlerde bu tür şeyleri yapanların destekçileri bayağı fazla oluyor. Ama başkanımız sağ olsun hem eğitim hayatımda hem de Yörük kültürünü tanıtımım aşamasında desteklerini esirgemeyeceklerini söyledi. Bu da beni cesaretlendirdi. Zaten bitirme tezimi de Gülnar üzerine aldım. Yörük Dokumaları üzerine. Onunda hem Gülnarlı kadınlarımız için hem de dokumaların tanıtımı için iyi olacağını düşünüyorum. İnşallah başarısız olmam” ifadelerini kullandı.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu