Gazeteler

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 1

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 1

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 2

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 2

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 3

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 3

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 4

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 4

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 5

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 5

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 6

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 6

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 7

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 7

 • Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 8

  Yıl 6 - Sayı 287 - Sayfa 8

PLAJVOLEYBOLU BÜYÜKŞEHİR

BAŞKAN SEÇER, ANAMUR’DA ÜRETİCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

 • 0 Yorum
 • 15.06.2022
 • 53 Okunma
 • Umut

BAŞKAN SEÇER, ANAMUR’DA ÜRETİCİLERLE BİR ARAYA GELDİ

Başkan Seçer, ‘Anamur, Bozyazı Sulama Borusu ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni’nde üreticilerle buluştu. Anamurluların yoğun ilgisiyle karşılaşan Başkan Seçer, hizmetlerinde ayrımcılığa asla yer vermediklerini belirterek, “Bütün yurttaşlarımıza adaletli hizmeti götürmek için, gecemizi gündüzümüze katıyoruz” dedi. Her çalışmada olduğu gibi Anamur’daki yol çalışmalarında da kaliteli işler yaptıklarını söyleyen Başkan Seçer, “Toplamda 6 bin 150 metrelik yolu şu anda sizlerin hizmetine sunduk. Çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

 

 Mersin Büyükşehir Belediyesi, Başkan Vahap Seçer öncülüğünde kentte tarımsal üretimi artırmak ve üreticiye destek olmak adına makine ekipman, fide-fidan, sulama borusu ve hayvan dağıtımlarını bu yıl da sürdürüyor. Hayata geçirilen desteklerin yeni sahipleri Anamur, Bozyazı ve Aydıncık ilçelerindeki üreticiler oldu. Başkan Seçer’in katılımıyla Anamur’da ‘Anamur, Bozyazı Sulama Borusu ve Makine-Ekipman Dağıtım Töreni’ düzenlendi.

BÜYÜKŞEHİR’İN ÇOK YÖNLÜ DESTEKLERİ ANAMUR’DA ÜRETİCİYLE BULUŞTU

Anamur Tropikal Meyve Üretim ve Pazarlama, S.S Anamur Muz Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifleri, Anamur Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği ve Bozyazı’da faaliyet yürüten DOKUDER’e 1’er adet muz dal parçalama makinesi teslim edilen törende; Anamur Anıtlı ve Güneybahşiş mahallelerine toplam 1.404 metre ve Bozyazı Kızılca Mahallesine de 1.404 metre HDPE sulama borusu verildi. Ayrıca Anamur’da 8, Bozyazı’da da 4 mahalleye hamur yoğurma makinesi dağıtıldı.

Törene; Başkan Seçer'in yanı sıra Anamur Çaltıbükü Mahalle Muhtarı Nazım Saydam, Anamur Muz Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Niyazi Sarıoğlu, Güneybahşiş Tarımsal Sulama Kooperatifi Başkanı Atilla Yalçın, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, bürokratlar ve daire başkanları ile çok sayıda üretici katıldı.

 “YURTTAŞLARIMIZA ADALETLİ HİZMETİ GÖTÜRMEK İÇİN GECEMİZİ GÜNDÜZÜMÜZE KATIYORUZ”

Başkan Seçer, Tarsus’tan Anamur’a uzanan 16 bin kilometrekare alana sahip Mersin’in her noktasının kendileri için önemli olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Adana sınırından Antalya sınırına kadar, Çamlıyayla’dan Mut’a kadar, Karaman Pozantı sınırına kadar bütün bölge, belediye sorumluluğundaki alanlarda hiçbir ayrım yapmadan, bunun altını çiziyorum, günümüzün en büyük hastalığı. Toplumu kokuşturan, Türkiye’yi, toplumu geren, dibine dinamit koyan, ayrımcılık, ötekileştirme. Bunlardan uzak, bütün yurttaşlarımıza adaletli hizmeti götürmek için gecemizi gündüzümüze katıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bize yüklediğiniz görevi kalan 2 yıllık süremizde de aynı şekilde, daha da güzel hizmetler yaparak devam ettireceğiz. Bundan hiçbir endişeniz olmasın.”

İlerledikleri yolda bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da hiçbir engel ve olumsuzluğun kendilerini geri çevirmeyeceğini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Azimliyiz, şevkliyiz ve milletimize güveniyoruz. Bizlerin bu niyetini bilen, bu yolda bizleri destekleyen, bizlere güç olan, hayır dualarıyla, teşekkürleriyle bizlere enerji veren siz halkımıza güveniyoruz” dedi.

 “BELEDİYE KARDEŞTİR, BELEDİYE EVLATTIR. BELEDİYECİLİK BUDUR”

Pandemi sürecine rağmen güzel işlere imza attıklarını belirten Başkan Seçer, bundan sonra daha güzel işler başaracaklarını kaydetti. Pandemide büyük binaların ve köprülü kavşakların karın doyurmadığını vurgulayan Başkan Seçer, o süreçte belediye olarak her yurttaşın yanında olduklarının altını çizerek, “‘Şimdi evine ekmek götüremeyen, dükkanını açamayan, çocuğuna süt alamayan, mama alamayan annelere, ailelere, babalara destek verme zamanı’ dedik ve her zaman bu bunalımlı süreç içerisinde yurttaşlarımızın yanında olduk. Gıda desteklerinden mama desteğine, süt desteğine. Evde kendi işini göremeyen büyükannelerimizin, büyükbabalarımızın, yaşlı insanlarımızın ihtiyacına kadar, sıcak yemeğine kadar her zaman onların yanında bir evlat hassasiyetiyle davrandık. Zaten belediye böyledir. Belediye anadır, babadır, abladır. Belediye kardeştir, belediye evlattır. Belediyecilik budur. Belediyecilik ranttan ibaret değildir. Sadece asfalt, bina değildir. Bunu her zaman söylüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Gittikleri her yerde Mersinlilerin kendilerini güler yüz ve nezaketle karşıladıklarını belirten Başkan Seçer, “Halkımıza saygımız büyük. Halkımızla el eleyiz, kol kolayız ve inanıyorum ki gelecek günler bugünlerden çok daha güzel olacak. Çok daha güzel bir Türkiye’de hep beraber yaşayacağız” dedi.

“TOPLAMDA 6 BİN 150 METRELİK YOLU ŞU ANDA SİZLERİN HİZMETİNE SUNDUK”

Başkan Seçer, Anamur’da yakın zamanda yaptıkları yol çalışmalarından da söz etti. İlçenin kalbi konumundaki İskele Caddesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından en iyi şekilde yenilendiğini belirten Seçer, “Çin işi iş yapmıyoruz. Sizlerin gözlerini de boyamıyoruz. Gelsin asfalt, dökelim. Sonra? Kış geldi, yağmur yağdı, asfalt bozuldu. Çünkü altyapısı yok. Ağır tonajlı bir kamyon geçti, asfalt çöktü. Çünkü altı çamur, altı sağlam değil, zemin sağlamlaştırılmamış. O yolların durumu buydu. Biz Çin işi iş yapmayız. Sapasağlam yolunuzu yaptık. Altyapısını yaptık, asfaltını döktük. Güzel günlerde kullanın, sizlere yakışır” diye konuştu.

Başkan Seçer, 2 bin 200 metre gidiş ve 2 bin 200 metre geliş olmak üzere 4 bin 400 metrelik İskele Caddesi’ndeki, 900 metrelik İsmet İnönü Caddesi’ndeki ve 550 metrelik Turgut Reis Caddesi’ndeki çalışmaları tamamladıklarını belirtirken, bu yıl programda olmayan Adnan Menderes Caddesi’ni de programa alarak 300 metrelik kısmını yenilediklerini vurguladı.

Seçer, “Toplamda 6 bin 150 metrelik yolu şu anda sizlerin hizmetine sunduk. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi. İskele Caddesi’ndeki yürüyüş yolunu da oldukça güzel bir noktaya getirdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Şimdi Anamur’un dışından yazlıkçılar gelecek. Onlara da çok güzel bir sürpriz olacak. Tertemiz caddelerde güzel yaz akşamlarını, çocuklarıyla hep beraber gezinti yaparak huzur içerisinde geçirecek Anamur halkı” diye konuştu.

“TOPLAMDA 22 BİN 110 METREKARE KALDIRIMI DA YENİLEMİŞ OLDUK”

Kaldırım çalışmalarından da söz eden Başkan Seçer, “Bu bölgelerde kaldırım çalışmalarını bitirdik. İsmet İnönü Caddesi’nde 8 bin 113 metrekare kaldırım yaptık. Yine Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi’nde yani İskele Caddesi’nde 11 bin 406 metrekare. Böyle devam ediyor. Toplamda 22 bin 110 metrekare kaldırımı da orada yenilemiş olduk” ifadelerine yer verdi. Özel gereksinimli bireylerin kullanımına uygun zeminler hazırladıklarına da dikkat çeken Başkan Seçer, “Onlara engelsiz bir Anamur yaratmak için çabalıyoruz” dedi.

BAŞKAN SEÇER, GERÇEKLEŞTİRECEKLERİ YOL ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Büyükşehir’e ait yollarda ilerleyen süreçte gerçekleştirecekleri çalışmalardan da söz eden Başkan Seçer, şunları söyledi: “Şu anda 2200 metrelik 19 Mayıs Caddesi’nde 1800 metrelik kısmı, yani parke olan, bozuk olan kısmı yapıyoruz. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. 400 metrelik kısmında hiçbir sorun yok. Yine Hızır Reis Caddesi’nde, burası da toplamda 700 metrelik bir cadde. Buranın da çalışması devam ediyor. Adnan Menderes Caddesi’nde 300 metrelik bölümünü yapmıştık, kalan kısmı da programda onları da bitireceğiz. Toplamda bu 3 cadde, 3 bin 400 metrelik yol yapımı da bu yıl içinde programda zaten, devam ediyor. Çok kısa zamanda da yapmaya gayret ediyoruz. Sizlerin hizmetine sunacağız. Ama bitmeyecek. Ahmet Yesevi Caddesi ve Mehmet Akif Caddesi. Bu toplamda 5 bin metrelik bir güzergah. Bunların MESKİ altyapısını en hızlı şekilde projelendirdi. Yakın zamanda girecek. Buralar bittiği zaman onların da yapımını tamamlamış olacağız. Gelecek yıl itibariyle bu bölgede, bu bahsettiğim caddelerin tamamı kaymak gibi olacak.”

Seçer, raf değeri yüksek ürünlerin yetiştiği Anamur’daki kırsal mahallelerde bu sezon 87 kilometre uzunluğunda sathi kaplama yapacaklarını da duyurdu.

BAŞKAN SEÇER, SOSYAL HİZMETLERİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Sosyal hizmetlerden bahseden Başkan Seçer, Evde Sağlık ve Bakım Hizmeti’ni Anamur’da da başlattıklarını belirterek, “Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Onun için belediye önemli. Hepimiz bir başına kalabiliriz. Yarınımızın, sağlığımızın ne olacağı belli değil” dedi. Büyükşehir’in gençleri YKS ve LGS’ye hazırladığını hatırlatan Seçer, “En büyük kazanç mutlulukları” diyerek, hafta sonu YKS’ye girecek gençlere zihin açıklığı diledi.

Eğitime büyük önem verdiklerini vurgulayan Seçer, “Anamur halkı eğitimli halktır. Anamur halkı çağdaştır, moderndir, Atatürkçüdür. Biz de O’nun izinden gidiyoruz” diye konuşurken, ilkokula giden çocuklar için sürdürdükleri Süt Senin Gurur Mersin’in projesinin devam edeceğini söyledi. Dosthane, El Bebek Gül Bebek, Hamile Bakım Sütü gibi Büyükşehir’in sosyal desteklerini anlatan Başkan Seçer, desteklerden yararlanmaları için vatandaşlara Alo 185’i ve Teksin Mersin uygulamasını işaret etti.

Mahalle Mutfakları ile 3 çeşit yemeği 3,5 TL’ye sunduklarını, Mobil Mutfak Tırı’nın da en son Anamur’da kavurma ve pilavdan oluşan menüsüyle hizmet verdiğini vurgulayan Başkan Seçer “Biz seçim öncesi ‘Mahalle Mutfakları kuracağız’ dedik. ‘Ben milletvekilliği yaptım’ dedim, bu Meclis’te yemekler çok ucuz. 1 lira, 2 lira, 3 lira neyse… Biz de vatandaşımıza bu fiyattan yemek verebiliriz dedim. Kimse bana inanmadı. Adımız Çorbacı Başkana çıktı. Şimdi? 3 çeşit yemeği 3,5 liraya Mersin Büyükşehir Belediyesi 30 noktada veriyor” ifadelerine yer verdi.

Artan hayat pahalılığında Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlara destek sunduklarına dikkat çeken Başkan Seçer, “Filesini doldurmak için önceden 200 TL harcayan şimdi 2 bin TL de harcasa fileyi yarım dolduruyor. Bu büyük bir yük. Ama bu yaptıklarımız pandemide daha da önemli oldu. Dedim ki ‘demek ki doğru yoldayız.’ Sonra o bizimle dalga geçenler de bize hak verdi. ‘Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projeler konusunda yaptıkları Türkiye’de diğer belediyelere örnek’ dediler. Bunu demek zorunda kaldılar. İnşallah çok daha güzel hizmetler yapacağız” derken, asıl hedeflerinin herkesin işinin, aşının ve gelirinin olduğu çağdaş bir ülke yaratmak olduğunu vurguladı.

“TOPLAMDA BOZYAZI’YLA BERABER 2 BİN 800 METRE SULAMA BORUSU DESTEĞİMİZ OLACAK”

Yaptıkları ekipman desteklerinden en değerli olanının hamur yoğurma makinesi olduğunu belirten Başkan Seçer, Anamur’da 8 ve Bozyazı’da 4 adet hamur yoğurma makinesi desteği sunduklarını söyledi. Mersin genelinde oluşan taleplerle toplam 80 adet hamur yoğurma makinesi dağıtmış olduklarını vurgulayan Başkan Seçer, “Hangi köy bizden talep ederse etsin hiçbir sorgulamaya gerek yok, o köye bir tane hediye ediyoruz. Buradan da muhtarlarımıza duyuralım. İhtiyacı olan her köy. Tabii ki yurttaşlarımız bunu beraber kullanacaklar, kişiye değil, köye gönderiyoruz. Bugün burada da bize müracaat eden bazı mahallelerimizin teslimatını yapacağız. Toplamda 8 adet dağıtacağız” dedi.

Anamur Tropikal Meyve ve Sebze Pazarlama Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile Anamur Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Derneği’ne 4 adet muz dal sap parçalama makinesi teslim edeceklerini kaydeden Başkan Seçer, sulama borusu desteğinden de bahsederek, “Toplamda Bozyazı’yla beraber 2 bin 800 metre HDPE dediğimiz sulama borusu desteğimiz olacak. Bunun 1400 metresi Anamur Anıtlı ve Güneybahşiş köylerine, 1400 metre de Bozyazı Kızılca’ya verilecek. Tüm üreticilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Anamur’da güzel ürünler yetiştiğini belirten Başkan Seçer, passiflora fidesi dağıttıklarını söyledi. Eylül ayında da Aydıncık, Bozyazı ve Anamur’da toplam 5 bin adet avokado fidanı dağıtacaklarını duyuran Başkan Seçer, “Bunlar geliri yüksek yani katma değeri yüksek ürünler. Raf değeri yani pazar değeri yüksek ürünler. Küçük aile işletmeleri için, kadın üreticilerimiz için bunları önemsiyorum. Ev ekonomisine bir parça katkısı bile çok değerli. Kendi emeğinizle, kimseye muhtaç olmadan geçiminizi sağlamanız için çok önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

“BU YIL 1500 HAYVAN DAĞITACAĞIZ AMA BUNUN 527 ADEDİ BU ÇİFTLİKLERDEN GELDİ”

Üreticilere küçükbaş hayvan desteği sağladıkları Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi’nin 3’ncü yılına girdiğini hatırlatan Başkan Seçer, şunları söyledi: “Buralar Yörük elleri. Toroslar’ın etekleri. Hayvancılıkla uğraşıyor, çok önemsiyorlar. Bizim yaptığımız siyaseten 3 adet bir yere, 5 adet bir yere, 2 adet bir yere, biri aradı torpille ona 5 adet, ona 8 adet değil. Bir proje bu. Her yıl 60 aileye her birine 25 adet küçükbaş veriyoruz, damızlık. Bir işletme kuruyoruz ona. Yemini, veteriner hizmetlerini 1 yıl veriyoruz. Sonra çarkı kendi döndürecek ve 1 yıl sonra çarkı kendi döndürmeye başlarken, 25 hayvandan elde ettiği kuzuları da bize 2-3 yıl içinde duruma göre iade edecek.”

2020-2021 yılında Anamur’da 8 yetiştiriciye 200, Bozyazı’da ise 6 yetiştiriciye 150 hayvan verdiklerini kaydeden Seçer, geri dönüşü olan projenin sürdürülebilirliğine dikkat çekerken, “Bu yıl 1500 hayvan dağıtacağız ama bunun 527 adedi bu çiftliklerden geldi” dedi.

Başkan Vahap Seçer programların ardından akşam saatlerinde Anamur’da yürüyüş yaparak vatandaşlarla sohbet etti.

0 Yorum

  Şu anda Hiç yorum bulunmamaktadır.

Yorum Yazın